Skip to content Skip to footer

Psikolojik, Tıbbi, Beslenme, Psikyatri,, Hukuk ve Akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz  sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte.  Mart ayı içerisinde 64 akran danışmanlığı, 8 beslenme danışmanlığı,  26 psikolojik danışmanlık, 4 tıbbi danışmanlık, 3 psikyatrist danışmanlık ve 4 hukuk danışmanlığı olmak üzere 24 HIV ile yaşayan kişiye 105 danışmanlık hizmeti sağladı.

Sosyal hizmet danışmanlığından yararlanan 4 arkadaşımız sosyal güvence ulaşma konusunda yönlendirme ve bilgi aldı.

2 Kişinin Yeşil kart sürecindeki sorunların giderilmesi yönünde çalışıyoruz.

 • İstanbul’da bir Tutuk Evinde ilaç eksiği olan HIV pozitif arkadaşımıza doktorunun yönlendirmesi ile tedavi erişimi sağladık.
 • 1 Evlilik kararı alan çiftin işlemlerinde yaşadıkları soruna müdahale edildi. Doktor ile görüşülerek yapılması gereken anlatılı ve yazılı akidleri yazıldı. Nikah günlerini aldılar J
 • Bir üniversite hastanesinde cerrahi müdahalesi ret edilen bir danışanımız için Cerrahi Bölüm başkanıyla görüşerek problemin giderilmesini sağladık.
 • Bugüne kadar HIV pozitif bir annenin doğum yapmadığı Marmara Üniversitesi hastanesinde bu ay Z. Bebek dünyaya geldi. Doğum için gerekli ilaçların bulunması, doğuma yetiştirilmesi konsun da destek sağladık.
 • Yabancı Uyruklu iki mülteci arkadaşımızın cd4 testlerini yaptırdık. CD4’leri diğer arkadaşa göre düşük olan kişi için bir üniversite hastanesinde RNA yapılmasını sağladık.
 • Sosyal güvencesi olmayan 3 kişinin RNA testini üniversite hastanesinde ücretsiz yaptırdık.
 • Hamilelik düşüncesinde olan arkadaşımızın bu sürecinde ve doktoru ile olan iletişiminde katkı sağlayarak düzgün iletişim kurulabilmesi yönünde destek olduk.
 • Askerlik İşlemleri sırasında sorun yaşayan ve birliğine gönderilen arkadaşımızın durumunu paylaşacağı birimleri ve paylaşım şeklini anlatarak rapor almasını sağladık.
 • Mülteci annemizin bebeğinin aşı işlemlerini takip ettik.
 • 4 Arkadaşımızın direnç testi yaptırması için gerekli yönlendirme ve takibini yaptık.
 • HIV pozitif olma gerekçesiyle İşten çıkartılma ile karşı karşıya gelen arkadaşlarımızın, kurumlarına dava açmaları sürecinin başlama aşamasının takibini sağladık.
 • Birden fazla kronik rahatsızlığı olan ve malulen emeklilik başvurusu ret edilen danışanın karar itirazını sağlayarak Ankara çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına müracaatını yeniledik. Süreç devam ediyor.
 • İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi alan arkadaşımızın yeşil kart süreci ile ilgili Samatya Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı İkram Doğan ile birlikte çalışarak sorunların giderilmesine çalışıyoruz.

Hukuk Poliklinikleri Projesinin Kapsamın da İstanbul’ da HIV ile yaşayan arkadaşlarımız ile bir eğitim gerçekleştirdik, proje koordinatörümüz, psikoloğumuz ve destek merkezi çalışanlarımız ile yaptığımız eğitim  kapsamında, psikolojik, tıbbi, akran desteğinin önemi ve şekli ile ilgili HIV pozitif arkadaşlarımızın süreçlerini konuşarak kapasite geliştirmelerine destek sağladık

Nisan ayı içerisinde HIV pozitif olduğunu öğrenerek ailemize dahil olan 18 arkadaşımız oldu. HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 8 arkadaşımızda destek merkezimizi ziyaret ederek hizmetlerden yararlanmaya başladılar. .

Yasin Erkaymaz
Pozitif Yaşam Destek Merkezi Koordinatörü

Pozitif Yaşam Derneği  İZMİR Destak Birimi  Mayıs  ayı hizmetleri…

Danışmanlık Sayıları

18 Kişiye 30 Danışmanlık Hizmeti Sağlandı.

17 Akran Danışmanlığı

1 Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

2 Psikolojik Danışmanlık

9 Tıbbi Danışmanlık

1 Hukuk Danışmanlığı

 Sosyal Hizmet Desteği/İlaç Desteği

1 kişinin sosyal güvenceye erişimini sağlamak üzere İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile kontağa geçilerek işlemlerin hızlandırılması sağlandı ve danışanımızın sağlık güvencesine erişimi gerçekleştirildi.

Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde; önce ameliyat kararı verilen, HIV pozitif olduğu öğrenildikten sonra ameliyat kararından vazgeçilen danışanımızın ameliyatını bir Üniversite hastanesinde yaptırma girişiminde bulunduk. Üniversite Hastanesi cerrahi birimi, yaptığı patolojik tetkiklerde danışanımızın ameliyat olması gerekliliğine karar verip ameliyat sürecini başlatmıştır.

Mayıs ayı içerisinde Yeni Tanı Alan 1 Kişi derneğimize ulaştı.

Cem Mete
İzmir Destek Birimi Sorumlusu