Skip to content Skip to footer

3 Ocak 2012 tarihinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen HIV/AIDS konferansında, toplumumuzun bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı gözlendi. TurkMSIC Celal Bayar Üniversitesi Yerel Kurulu tarafından düzenlenen etkinliğe, Pozitif Yaşam Derneği’nden misafir konuşmacı olarak çağrılan Çiğdem Şimşek, insanların HIV ve AIDS hakkında bildiklerinin çoğunun tarihi geçmiş, yanlış bilgiler olduğuna dikkat çekti. Bu yanlış bilgilerin başında AIDS’in tedavisi olmayan bir hastalık olduğu düşüncesinin yer aldığını belirten Şimşek, 1996’dan beri AIDS hastalarının tedavi edilebildiğini, HIV+ bireylerin normal, sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebildiğini söyledi.

Çiğdem Şimşek, “Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, günümüzde HIV’i ölümcül bir hastalık yerine şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi kronik bir hastalık olarak sınıflandırmaktadır. Bu gerçeğin aksine popüler medyadaki HIV ve AIDS hakkında söylenegelen “Çağımızın Vebası”, “Ölümcül Hastalık” gibi yanlış betimlemeler bu hastalığa yeni yakalanan bilinçsiz insanların umutlarını söndürmekte, onları hayattan izolasyona ve hatta intihara sürüklemektedir” diye konuştu.

Etkinlikte söz alan CBÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ her türlü hastalığa insan odaklı yaklaşılması gerektiğini söyleyerek, HIV+ kişilerin toplumda uğradığı ayrımcılığa dikkat çekti. HIV’in bulaşma riskinin diğer çoğu bulaşıcı hastalıktan daha az olduğunu; HIV’in aynı ortamda nefesle, el sıkışarak, sarılarak, öpüşerek, aynı kaptan yiyip içerek bulaşmayacağını belirtti. Sadece kan yoluyla bulaşan HIV’den korunmak için sağlık kuruluşlarındaki kan transfüzyonlarındaki önlemlerinin iyileştirilmesini ve korunmalı cinsel ilişki konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca tedavi gören HIV+ bireylerin hiç bir sıkıntıya sebep olmadan sağlıklı insanlar gibi sosyalleşip, çalışıp, evlenip, çocuk sahibi olabileceğini dikkat çeken Şanlıdağ, önyargıları iyileştirmenin HIV’i tedavi etmekten daha zor olduğunu söyledi.