Skip to content Skip to footer

Psikolog Dr. Meryem Açıkbaş’in davetiyle 26 Mayıs 2011 Salı günü Maltepe Cezaevi’ne ziyarette bulunup, L2 tipi cezaevinde bulunan trans bireyler ve cinsel suçlar nedeniyle tutuklu ve hükümlülere yönelik sunumlar gerçekleştirildi. Öğleden önce trans bireylere yönelik sunumu Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Kliniği şefi Dr. Nail Özgüneş, yaparken, öğleden sonra yapılan sunumlarda başkanımız Ünlü ve Yönetim Kurulu üyemiz Seyhan Arman bilgilendirmeler yaptılar.

Sabah yapılan oturumda trans bireyler sunumları dinledikten sonra kendileri için önemli sorular sordular. Öğleden sonra yapılan oturumda da diğer tutuklu ve hükümlüler hem bulaşı yolları hem de korunma yolları konusunda sorular sordular. Riskli grupların değil riskli davranışın olduğunun altı çizilerek, riskli davranış tipleri, korunma yolları ve tedavi imkânları anlatıldı. Soru cevap kısmında değişik sorularla karşılaşan ekibimiz detaylı bilgiler verdiler. Sunumlardan sonra Cezaevi yönetimiyle de bir çalışma oturumu yapan arkadaşlarımız, birlikte uzun vadeli çalışma isteklerini karşılıklı belirttiler. Bu çerçevede diğer bölümlerle de benzer çalışma yapmayı planlayan ekipler, mahkûmlar ve tutuklular dışında ceza infaz ve güvenlik görevlilerine de eğitim verilmesi üzerinde anlaşıldı.

Dernek olarak bu konudaki planlamaları yapması ve çalışmalara davet etmesi için Maltepe Cezaevi’ni beklediğimiz belirtildi.