Skip to content Skip to footer

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’nın daveti üzerine Zeyrek Öğrenim Birimi’nde çalışan TEGV gönüllülerine “HIV ve AIDS Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirdik. 29 Mayıs 2011 Pazar günü Pozitif Yaşam Derneği eğitmeni Yasin Erkaymaz ve 6 yıldır HIV ile yaşayan Kıvanç Er, HIV/AIDS ve sosyal yaşamı anlattılar.

Tanışmanın ardından Yasin Erkaymaz HIV ve AIDS’in tıbbi boyutunu sticker uygulaması ile anlatırken Kıvanç Er kendi deneyimleri üzerinden “HIV ve ayrımcılık” paylaştı.

Eğitim sonunda TEGV gönüllülerinden gelen soruları yanıtladılar ve tüm katılımcılardan eğitim ile ilgili geri bildirimde bulunmalarını rica ettiler.

Katılımcılar bizim için aşağıdaki geri bildirimleri kaleme aldı:

“Öncelikle bu güzel atölye için Kıvanç Bey ve Yasin Bey’e çok teşekkür ederim. Her ne kadar bu konu hakkında bilgi sahibiyim diye düşünsem de bilmediğim birçok konu varmış. Bu bilgisizlik veya bilgi eksikliğinin beraberinde önyargıları oluşturduğu çok açık. Kıvanç arkadaşımız atölye sonuna kadar HIV olduğunu belirtmedi. Sanırım bunu atölyeden önce belirtseydi ilk yaklaşımım biraz temkinli olacaktı. En azından belli etmesen bile bir tedirginlik yaşayacaktım. Hatta açık olmak gerekirse yakın bir arkadaşımın hepatit C taşıyıcısı olduğu öğrendikten sonra edindiğim bilgiler öncesi dönemde HIV taşıyıcısı birisiyle yan yana gelmek bile beni tedirgin edebilirdi. Ancak bunu atölye sonrasında öğrendiğimde bütün bu duygu ve düşüncelerden arındığımı fark ettim.

Tegev GönüllüsüKıvanç tanıştığım ilk HIV pozitif olmasına rağmen yanında hiç bir farklı düşünce ve duygu içerisinde olmamam ufakta olsa taşıdığım ön yargılarımdan kurtulmamın ispatı olduğunu düşünüyorum. Bu bir anda olmadı tabi ki ve daha önce ufakta olsa bir alt yapısı vardı. Ancak yinede bu atölyenin aklımda kalan boşlukları doldurması bu konuda çok etkili oldu. Kendi adıma atölyenin çok başarılı ve harika geçtiğini düşünüyorum.”

– – – – – – – –

“Pozitif Yaşam Derneği semineri bundan önceki atölyelere kıyasla en az bilgi sahibi olduğum seminerdi. Aslında öyle sandığım desem daha doğru olur çünkü seminer sonrasında konu hakkındaki yetersiz bilgimin de yalan yanlış olduğunu anladım. Öyle ki HIV ile AIDS arasında fark olduğunu bile bilmiyormuşum.

Kendi açımdan seminerin en önemli yanlarından biri de bugüne kadar farkında olmadan yaptığım ayrımcılığa son vermemi sağlayacak olmasıdır. Ne yazık ki ben de HIV pozitif kişi demek yerine AIDS’li tabirini kullananlardan biriydim. Artık bu konuda daha dikkatli ve hassas olacağıma eminim. 

Söylediğim gibi Pozitif Yaşam Derneği semineri öncesinde konusunda hakim olmadığım hatta daha açık söyleyeyim çok fazla ilgilendiğin bir konu değildi; ama gün sonunda şimdiye kadar katıldığım atölyeler içinde en değerlilerinden biri oldu. Artık HIV’in zannettiğim kadar bulaşıcı olmadığını biliyorum ve eğer bir gün ben ya da bir yakınım bu hastalıkla yaşamak zorunda kalırsak ne yapmam ya da yapmamam gerektiği konusunda farkındalık kazandığımı düşünüyorum.

Son olarak Yasin Bey’e bizleri detaylı, aynı zamanda hiç sıkmadan bilgilendirerek bilinçlendirdiği ve Kıvanç Bey’ede hastalık sürecinde yaşadığı durumları samimiyetle anlattığı için için teşekkür ediyorum.”  

Aylin Yıldırım

– – – – – – – –

“Pozitif Yaşam Derneği’nin verdiği seminer hem kişileri HIV ile ilgili bilgilendirmede hem de bir nebze de olsa hayata onların açısından bakmamıza yardımcı oldu. Maillerde dolaşan ya da basında dahi olan haberlerle ilgili daha da bilinçlendik.Artık sadece televizyonda gördüğümüz 1Aralık Günü benim açımdan öylesine bir haber olmaktan çıktı.Ayrıca öğrendiğim bilgileri aileme ve arkadaşlarıma da anlatarak onların da daha çok bilinçlenmesini sağladım. Pozitif Yaşam Derneği’ne çok teşekkür ederim.”

Gamze Ergin

– – – – – – – –

“Medyada oluşturulan hava sunulan haberler insanı tedirgin ediyor bizde tek bilgilenme kaynağı medya olduğu için belki de onların penceresiyle bakıyoruz. Eğitimler bilgilendirmeler mutlaka olmalı ve bu olabildiğince bire bir olmalı. Aynı sözleri TV’den dinlesem bu kadar etkili olmazdı.”

Çağlar Yıldız

– – – – – – – –

“Seminer çok verimliydi. Birçok kulaktan dolma yanlış bilgimi düzeltmemi sağladı. Konu ile ilgili en doğru bilgiyi bu konu ile yıllardır mücadele içinde olan kişilerden almamız sağlandı. Süreçte yaşadığı sıkıntıları, önyargıları, önyargılar yüzünden işlerinin daha zorlaştığını bizlere gösterdi.

HIV ile yaşayan arkadaşlarımız ile empati yapmamız ve daha duyarlı düşünmemiz sağlandı. Böylelikle, hastalıkla mücadele eden arkadaşlarımızın zaten zorlu yolculuklarının birde bizim önyargılarımız ile zorlaştırılmaması için adım atılmış oldu. 

Toplumda bu bilincin yaygınlaştırılması için güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Her an hepimizin başına gelebilecek olan hastalık ve sağlık problemlerinde kişilere saygı ve sevgi ile destek vermenin ve birlik olmanın onları nasıl hayata bağladığını da görmüş oldum (önce bir grup olan arkadaşların dernekleşme hikayesi ve HIV ilke enfekte olmuş birçok kişinin bu sayede nasıl hayata bağlandığının, sosyal yaşamda hayata tutunmanın, haklarını savunmalarının  hikayesi vb. durumlar)

Önyargılarımı bir kez daha sorgulanmamı sağlayan ve beni insanlığa bir adım daha yaklaştıran “Pozitif Yaşam Derneği” görevlisi arkadaşıma ve organizasyonu yapanlara teşekkür ederim.” 

Sevgiler,

Seda Gezdiren

– – – – – – – –

“Öncelikle sunumunuzu çok beğendiğimi belirtmek istiyorum. Emeğiniz için tekrar çok teşekkür ediyorum. Sunumun bilgi aktarımı için yeterli olduğunu düşünüyorum  ve net bir dil ile anlattığınız sunum, genel sunum profilinin sıkıcılığına sahip olmadığı için de ayriyeten özeniniz ve emeğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sunum adına naçizane bir öneri olarak empati kurmayı sağlayabilecek bir oyun eklerseniz daha da verimli olacağına inanıyorum. Başka organizasyonlar da tekrar görüşmek dileğiyle.”

Erdem Laçinkaya

– – – – – – – –

“Pozitif Yaşar Derneği Semineri

Bu seminerin bugüne dek aslında hayatın içince ciddi sorun olmasına rağmen ilaç kartellerince suiistimal edilip, bu pazara yönlendirilen HIV pozitif kişilerin, hayata bakış açılarını görmemiz adına güzel bilgi aktarımı gerçekleşti. Bu rahatsızlıkla ilgili ne kadar mesnetsiz sağlam olmayan bilgilerler çevrelendiğimizi fark etmek şok etkisi yarattı. Seminerin sonunda bu rahatsızlığı direkt deneyimlemiş biri olduğunu itiraf edebilen birinden bunları duymak daha sağlam bir zemin oluşturdu konuyla ilgili. Aynı zamanda bu rahatsızlığa sahip kişilere karşı ne kadar bencil ve önyargılı davrandığımızı da görmemiz adına etkileyiciydi.”

Tegev Gönüllüsü

– – – – – – – –

“Benim için çok bilgilendirici bir seminer oldu. Bu konu hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum. HIV pozitif insanların hissettiklerini anlayabilmeye şansım oldu. Bence amacına ulaşan ve önyargıları kıran bir seminerdi.”

Hande Muhçuoğlu

– – – – – – – –

“Sunumunun değerlendirmesini yine sunumundan yola çıkarak bana o gün öğrettiğin başlıkları yazarak özetlemek isterim.

*HIV’lı ya da AIDS’lı kimse yok!!! ile yaşayan kimseler varmış.

*Bu durumun her ne kadar kesin bir tedavisi olmasa da aslında ölüm oranı oldukça düşük ve tedavi destekli kaliteli bir yaşam sürmek mümkün imiş.

*HIV ya da AIDS ile yaşayan kimselere potansiyel bulaştırıcı gözüyle bakmak yaptığımız en büyük yanlışlardan imiş.

anlattıklarından bu ve bunun gibi bir sürü şey sayabilirim ama önemli olan artık bu cümlelerin sonunu geçmiş zaman ile bağlamış olmam…

Bana bu farkındalığı yaşattığın için minnettarım sana ve bunu laf olsun diye söylemiyorum…

Ek olarak,  sunumunun sonunda AIDS, HIV ile yaşayan bir arkadaşınız var mı sorusuna verdiğim hayır cevabı değişti, bu insanları tanımadan da arkadaş olduğumuzu ve ortak payda da buluştuğumuzu söyleyebilirim artık… ve tabi ki senin referansınla ….”

Sevgiler

Nihal Uludağlı