Skip to content Skip to footer

8–9–10 Haziran 2011 tarihlerinde Malta’da düzenlenen “HIV IN SEE & MENA III”  toplantısına katıldık..

JUSTRI tarafından organize edilen ve bu sene üçüncüsü düzenlenen HIV IN SEE & MENA Toplantısının bu seneki ana başlığı “Normalize Ederek Damgalamayı Ortadan Kaldırmak” idi ve 8-9-10 Haziran 2011 tarihlerinde Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden HIV aktivistlerinin katılımı ile Malta’da gerçekleştirildi. Uluslararası toplantıya Türkiye’yi temsilen Ege Üniversitesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Deniz Gökengin, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Bölümü Hemşiresi Çiğdem Eryılmaz Pozitif Yaşam Derneği üyesi Can Pekkara ve Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Cenk Soyer katıldı.

Katılımcıların dört gruba bölündüğü toplantıda, oturum başlıkları; “İlaç firmalarından Hastaya Teşhis ve İlaçlar”, “Kadınlar, Çocuklar ve HIV”, “Pozitif Değişim” ve “Eğitim, Arabuluculuk ve Toplum” olarak belirlenmişti. Tüm bu dört oturumda nihai amaç; katılımcı ülkelerdeki HIV/AIDS ile ilgili konu başlıklarındaki durumların değerlendirilmesi, ortak çözüm arayışları, deneyim paylaşımları ve sonuçta ortak bir ağ oluşturulmasının sağlanması idi. Türkiye heyetinden Prof. Dr. Deniz Gökengin ve Can Pekkara iki grupta kolaylaştırıcılık yaptı. Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Cenk Soyer ise “Eğitim, Arabuluculuk ve Toplum” başlıklı oturuma Makedonya’dan aktivist Dr. Milena Stevanovic ve İngiltere’den hemşire Zoe Sheppard ile birlikte panelist olarak katıldı.

8 Haziran Çarşamba günü katılımcıların Malta’ya gelişlerini müteakip, kayıtların alınması ve katılımcıların dahil oldukları grupların belirlenmesi sonrası düzenlenen resepsiyon ile katılımcılar birbirleri ile tanışmaya başladılar. 9 Haziran Perşembe sabahı saat 9 itibarıyle oturumlar başladı ve yoğun bir çalışma programı ile akşam 6’ya kadar üç oturum tamamlandı. 10 Haziran Cuma sabahı dördüncü oturumun da tamamlanması ve çıkan sonuçların oturum başkanları aracılığı ile değerlendirilmesi ve tüm katılımcılara duyurulması ile toplantı sona erdi.

JUSTRI ekibi tarafından başarılı bir organizasyon ile gerçekleştirilen ve tamamlanan uluslararası toplantının değerlendirmeleri ve sonuçları yine JUSTRI ekibi tarafından hazırlanacak bir rapor ile yakın zamanda yayınlanacaktır. Rapor olacak sunulacak bu sonuçları da yayınlanmasını müteakiben PYD’nin websitesinde sizler ile paylaşacağız. Bu bağlamda, başta JUSTRI Direktörü Dr. Mike Youle olmak üzere, organizasyonu büyük bir özveri ve başarı ile gerçekleştiren JUSTRI ekibi Alison, Robin, Paul ve Antonio ve Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden katılan tüm HIV/AIDS aktivistlerine, sağlık çalışanlarına ve resmi görevlilere teşekkürlerimizi sunarız.