Skip to content Skip to footer

Geçtiğimiz dönemlerde Pozitif Yaşam Destek Merkezi faaliyetleri kapsamında; enfeksiyon hastalıkları uzmanları başta olmak üzere, diğer alanlarda çalışan hekimler de kendi branşlarında HIV ile ilgili – HIV’in tıbbi boyutu, HIV ve Ekonomi, HIV ve Akciğer Sağlığı / Sigara Kullanımı – konularda danışanlarımızla bir araya gelmişlerdi.

HIV ile yaşayan arkadaşlarımızın yüksek ilgi gösterdiği bilgilendirme toplantılarının bir yenisi 07 Nisan 2012, Cumartesi günü Pozitif Yaşam Derneği’nde gerçekleşti.

Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Bölümü doktorlarından Uzm. Dr. Fatma Sargın,  danışanlarımızla buluşarak “HIV ve AIDS” konulu bir seminer verdi.30 HIV ile yaşayan bireyin katıldığı seminerde, sunum öncesi ve sırasında Dr. Fatma Sargın, soruları kabul ederek aktif katılım sağlayan üyeleri geniş ve açık cevapları ile aydınlattı.

Sunumda, HIV/AIDS’in tarihçesi, bağışıklık sistemi, HIV ve AIDS ilgili kavramlar, tedavinin başlangıç kararı, insan vücudundaki seyri, tedavi şekli, ilaçların sağladığı yararlar ve yarar sağlama şekilleri, Türkiye’de kullanıma sunulan ve sunulması beklenen yeni ilaçlar ile dikkat edilmesi gereken tüm konuları ortaya dökerek, etkin korunma, tedavi ve HIV ile doğru yaşam stratejilerini dinleyicilerle paylaştı.

HIV’in baskılanmasını sağlayan ilaçların yan etkileri ile ilgili sorulara, özellikle eski ilaçların yan etkilerinin daha çok bilindiğini, yeni ilaçlarla ilgili yeterli veri bulunmadığından örneğin kemik erimesi ile ilgili problemlerde kesin cevap vermenin mümkün olmadığını, bazı etkilerin ve etki seviyelerinin kişiden kişiye değiştiğini aktardı. Bu etkilerin bazılarının ilaçlarla ilgili olabileceği söylenirken, bazılarının da HIV’in yarattığı sonuç olabileceğini paylaştı.

Ayrıca danışanlardan birinin “blip”, yani tedavi süresince viral yükteki yükselmesinin ne demek olduğu ve hangi seviyenin normal sayılabileceği sorusuna karşı, ilaç tedavisinde “eksi”ye düşen viral yük seviyesinin yeniden yükselmemesinin normal olarak beklenebileceği, ancak “blip” diye tanımlanan küçük bir sıçramanın gelişebileceği, bunun nedeninin bilinemediği ve tekrarlanması durumunda ilaca direnç gelişiminin araştırılmasının gerekeceği belirtildi.

Soru ve cevap kısmına yönelik yoğun ilgi nedeniyle, seminer programını genişleterek, hiç bir soruyu cevapsız bırakmadığını belirtmeliyiz. Bir Cumartesi gününü ayırarak, katılımcıları pratik ve yaşamsal bilgiler ile aydınlatan Sayın Enf. Uzm. Dr. Fatma Sargın’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Fatih Egelioğlu

Pozitif Yaşam Derneği gönüllüsü