Skip to content Skip to footer

Hepatitler ve Tüberküloz HIV ile birlikte ilerlediğinde hayat kalitesini büyük ölçüde düşürüp, ölüme yol açabilen enfeksiyonlar. Bu anlamda son 2 yılda gerçekleşen bazı salgın örnekleri, yeni yaklaşımlar ve HIV ile ilişkisi ele alındı. Oturumdan bazı izlenimler:

-Tayvanda gerçekleşen Hepatit A salgını son 1 yılda büyük bir etki göstermiş. Tayvan özelinde oral ve anal cinsel ilişki ile yayılan enfeksiyondan büyük ölçüde homoseksüel erkekler etkilenmiş. Hepatit A’nın tam bir tedavisi olmamasına rağmen etkili bir aşısı bulunuyor. Bu sebeple Tayvanda homoseksüel erkeklerde HepA aşılanma orano %4.7’den %70.6’ya çıkarılması çeşitli kampanyalar ile sağlanmış.

– Homoseksüel erkekler HIV ile yaşayıp yaşamamasına bakmaksızın HepA anlamında dikkatli olmalı. Aşılanma bu anlamda büyük önem taşıyor ve HIV ile yaşayan bireylerin de HepA aşısı olmasında bir sorun bulunmuyor.o

– Tüberküloz ve HIV sıklıkla bir arada gidebilen enfeksiyonlar olduğu için yapılan çalışmaların çoğu bu iki enfeksiyonu bir arada değerlendiriyor. TB alanındaki ilaç geliştirme çalışmalarında gelinen son noktalar ve ARV’ler ile etkileşimleri detaylı bir biçimde açıklandı.

-Oturumun sonunda yapılan toplu vurgu HIV ile yaşayan bireylerin diğer enfeksiyonlar(Sifiliz, TB, HepatitC vs) açısından, çoğunlukla birlikte değerlendirilmesi ; aynı şekilde HIV anlamında risk taşıyan gruplarda bulunan kişilerin diğer enfeksiyon hastalıkları açısından tanı aldığı zaman mutlaka HIV testi yaptırması yahut hekimin bunu önermesi gerektiği vurgulandı.