Skip to content Skip to footer

Hukuk Poliklinikleri Projesi kapsamında 31 Ekim – 01 Kasım 2009 tarihlerinde Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören HIV ile yaşayan kişiler ve yakınlarına yönelik Akran Eğitimi gerçekleştirildi.

İki gün süren eğitime Kayseri’de tedavileri devam eden 7 HIV ile yaşayan kişi ve yakınları katıldı. Eğitimin ilk gününde, HIV/AIDS’in tıbbi boyutu ve bulaş yöntemleri Anadolu Projesi Koordinatörü Tekin Tutar tarafından anlatılırken psikolojik boyutu psikoloğumuz Murat Yüksel tarafından anlatıldı. Eğitimin ilk gününe, organizasyon ve hastanede tedavi gören kişilerin katılımı konusunda elinden gelen her türlü yardımı esirgemeyen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Enfeksiyon Uzmanı Dç. Dr. Emine Alp’de katıldı.

Eğitimin ikinci gününde HIV ile yaşayan kişilerin sahip oldukları haklar, maruz kaldıkları ihlaller ve ayrımcılıklar Hukuk Poliklinikleri Koordinatörü Cenk Soyer ve Anadolu Projesi Koordinatörü Tekin Tutar tarafından anlatılırken, katılımcıların sorularının  da karşılıklı olarak cevaplanarak sohbet edildiği sıcak bir ortamın sağlandığı bir gün geçirildi. Katılımcıların maruz kaldıkları ayrımcılık ve ihlaller ile ilgili soru cevap bölümüne Kayseri avukatımız Bekir Sıddık Çevik de katıldı ve ileriki dönemde katılımcıların yaşayacakları sorunlar ile ilgili avukatımız ile irtibatları sağlandı.

Eğitimin düzenlenmesi ile ilgili her aşamada her türlü yardımı esirgemeyen Doç Dr. Emine Alp ve Prof. Dr. Mehmet Doğanay’a, ayrıca eğitime katılıp sorunlarını paylaşan tüm katılımcılara ve tüm eğitmenlere çok teşekkür ediyoruz.