Skip to content Skip to footer

Stajyerlik mi? O da ne!

Ben İ. Tevfik Karatop. Sabancı Üniversitesi Ekonomi mezunuyum, yine aynı üniversitede Kültürel Çalışmalar bölümünde master öğrencisiyim.  Pozitif Yaşam Derneği’nde (PYD) Eylül ayı boyunca staj yapıyor olacağım. Aslında,  Pozitif Yaşam’da geçirdiğim zamana staj demek bile istemiyorum. Genellikle staj,  yapmak zorunda olduğumuz sıkıcı zamanlardır öğrenciler için. Fakat benim Pozitif Yaşam maceram hayatımda en çok eğlendiğim, öğrendiğim ve muhteşem insanla tanıştığım güzel bir hikâye. Bu hikâyeyle beraber, bugünden itibaren Pozitif Yaşam’ın en büyük destekçi ve gönüllülerindenim.

Pozitif Yaşam Derneği’nin adına ilk olarak küçük bir araştırma için Türkiye’de HIV/AIDS ile  yaşayan kişiler hakkında bilgi ararken rastladım. Daha sonra Sabancı Üniversitesi Citibank projesinde PYD’yi görünce başvurmaya karar verdim. Yaz tatilimin son ayı bu güzel mekânda, güzel insanlarla geçti. Herhalde hayatta verdiğim en güzel kararlardan biri bana PYD’ye dâhil olup ömrüm boyunca dost kalacağım arkadaşlar kazandırdı. Sabahları işe gelirken yüzümdeki gülümseme geçirdiğim keyifli vakitlerin göstergesidir. PYD gönüllülerinden danışmanlara, danışanlardan stajyerlere herkes şu İstanbul’un sonbahar günlerini ilkbahara çevirdi benim için.

Doğruyu söylemek gerekirse diğer stajyerlerin başına gelen şey benim başıma gelmedi. Etrafımdaki insanlar HIV/AIDS konusunda çalışmamı desteklediler. Yavrum dikkat et sanada bulaşmasın sözlerini pek duydum diyemem. Tam aksine ailem ve arkadaşlarım bu konuda çalışıyor olmamdan çok memnundu.

Peki, Tevfik bu süre boyunca neler öğrendi?

Pozitif Yaşam Derneği’ne ilk geldiğimde diğer birçok insan gibi HIV/AIDS konusunda çok az bilgiye sahip olduğumu anladım. Bu sürecin bana kişisel olarak kattığı en önemli şey cinsel yolla ve /kan yolu ile bulaşan hastalıklar konusunda bilinç yükseltmek. Bunun ötesinde, insanların tedavi, hukuksal, toplumsal süreçlerde yaşadıkları ayrımcılıkları görünce Türkiye’de kat etmemiz gereken yolun ne kadar uzun olduğunu fark ettim. PYD’de öğrendiğim ilk şey HIV+ kişilerin diğer herhangi bir kronik hastalığa sahip insanlardan hiçbir farkı olmadığı gerçeğiydi. Nasıl tansiyon hastası insanların bu hastalığı sosyal hayatlarında bir engel yaratmıyorsa, HIV pozitif ve AIDS hastaları için de durum aynı olmalıydı.

Ben de çoğu insan HIV ve AIDS konusunda çok az bilgiye sahiptim. Korunma yolları ve bulaşma yolları konusunda bir fikrim vardı fakat benim için de HIV pozitif olmak ölümcül bir hastalıktı. Benden önceki stajyer arkadaşların çevirisini yaptıkları proje ve dokümanları elden geçirirken, PYD’nin projeleri ve HIV/AIDS konusundaki bilgi eksikliğimi tamamladım diyebilirim. Kendim için yarattığım farkındalığı tüm arkadaşlarım ve üniversite paydaşları için yaratmaya çalışmak en büyük amacım.

tevfik