Skip to content Skip to footer

AIDS aktivizmi öldü mü?’

Moderatör :

Kevin Moody (Global Network of People Living with HIV (GNP+), Hollanda)

Panelistler:

Sophie Strachan (Positively Women, İngiltere)

Robert Carr (International Council of AIDS Services Organizations (ICASO), Jamaika

Amal El Karouaoui (Middle East and North Africa (MENA) Action, Mısır)

Laxmi Narayan Tripathi(CBO Astitva, Asia-Pacific Network of Transgenders, Hindistan)

Özet: 

Dünyanın birçok yerinde, özellikle de Kuzey Amerika ve Batı Avrupa dışındaki yerlerde, konferansın açılış gününde yapılan büyük yürüyüşe benzer bir yürüyüşün yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu söyleyen oturum başkanı, katılımcılara “günümüzde AIDS aktivizmi öldü mü?” sorusunu yöneltti. Robert Carr’a göre AIDS aktivizmi ölmedi; ama stratejik olarak büyük bir değişim geçirdi. Artık AIDS aktivizmi tedaviden çok damgalanma (stigma) ve insan hakları konuları üzerine odaklanıyor.

Tüm oturum boyunca “aktivizm” ile “savunuculuk” kavramları bir nevi karşıtlık içinde kullanıldı. “Savunuculuk”, sistemdeki kurumlarla işbirliği yaparak çalışmak, “aktivizm” ise sisteme tümden direnmeyi ve sistemi değiştirmeyi amaçlamak ile ilgili. Bu bakımdan günümüzdeki AIDS aktivizmine bazı eleştiriler yöneltildi. Örneğin Carr’a göre aktivizm için verilen paralar birçok dokümanın basılması ve toplantıların yapılmasına harcanıyor; ama bu yapılanlar, sistemi kökünden değiştirmek için insanları harekete geçirmek amacı taşımıyor ya da bunda başarısız oluyor. Toplantıya dinleyici olarak katılanlardan biri ise, sivil toplum örgütlerinin bazı çalışmalarının AIDS aktivizmi içinde dayanışmayı arttırmaktan çok azaltan bir etkisi olduğunu söyledi. Birçok sivil toplum kuruluşu, Birleşmiş Milletler gibi kurumlarla ya da hükümetlerle işbirliği yapma sürecinde, ‘bürokratlar’ haline geliyor ve aktivizmden uzaklaşıyorlar. Başka bir dinleyici de sistem içinde çalışanlarla sokaktaki aktivizm arasında bağ kurmanın gerekliliğini vurguladı. Carr bu noktada, sivil toplum kuruluşlarından aktivistlerin bir takım kurumlar içine girdiklerine sessiz ve pasif kalmamaları gerektiğini söyleyerek, her zaman o kurumların bu kişileri içlerine alırken ne gibi bir ‘gizli gündemlerinin’ olabileceğini hesaba katmak gerektiği yönünde bir uyarı yaptı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden El Karouaoui ise aktivizmin gelişmesi için coğrafi bölgeye özgü bilgiye ihtiyaç olduğunu, özellikle bu bölgede veri eksikliği olduğunu belirtti.

Panelde son olarak aktivistlerin “ne için mücadele veriyoruz” sorusuna net bir cevapla hareket etmeleri gerekliliği vurgulandı. Örneğin Robert Carr “adalet için”, El Karouaoui “politikaları değiştirmek için”, Strachan ise “HIV pozitiflerin sesini duyurmak için” çalıştıklarını söyledi.