Skip to content Skip to footer

10-11 Ekim tarihlerinde İzmir’de yapılan “İnsan Hakları Eğitimi”ni Kaos GL Derneği, Olof Palme Center’in destekleriyle İsveç’ten RFSL ile ortaklaşa gerçekleşti. Eğitimde farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok Sivil Toplum Kuruluşu ve inisiyatif grubu bir araya geldi.

Ayrımcılık, dışlanma ve ötekileştirme olarak odaklandığı çalışmalarında ortak dili oluşturmak ve alanda iş birliklerini arttırmak amacıyla yapılan eğitime Pozitif Yaşam Derneği olarak bizde katıldık.

Katılımcılar ilk önce kendilerini ve bağlı oldukları örgütü tanıtmak için renkli kartonlardan birer kıyafet yaptı ve sırayla bu eğitime neden geldiklerini, giderken ne götürmek istediklerini anlattı. Ortak söylem: ayrımcılık ve hak mücadeleleri üzerine oldu.
Siyah Pembe Üçgen Derneğinin Avukatı ve üyesi Elif Ceylan Özsoy’un Türkiye’de LGBTT bireylerin yaşadıkları insan hakları ihlalleri ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Özlem Altıparmak’ın ulusal ve uluslararası hukukta ayrımcılık ile ilgili sunumlar yaptılar. Katılımcılar; insan hakları kavramını, açılımı ve tarihsel sürecini, devlet –insan hakları ilişkisi, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve diğer yasalar, hak, yaşam hakkı, haksız tahrik indirimi, nefret suçu gibi kavramları tartışarak fikir alış-verişinde bulundular.

HIV ve AIDS’e yönelik bilgileri güncellemek, yanlış bilinenleri doğruları ile değiştirmek için bize ayrılan 3 ana bölümde oturumlarımızı gerçekleştirdik. “Adımız ve AIDS” modülü ile başladığımız oturumda adımızın ilk harfi ile başlayan ve bize AIDS’i çağrıştıran kelimeleri alt alta yazık. Akıllara ilk gelen kelimler önyargıların gölgelerini taşıyordu. Bulunan isimler üzerine konuşarak, nedenleri hakkında tartışıldı.

İkinci bölümde ise üzerlerinde HIV/AIDS’e ilişkin bilgi ve tutumların yazılı olduğu stickerleri dağıttık. Katılımcılardan bu stickerleri “doğru – yanlış – bilmiyorum” yazan büyük kâğıdın üzerlerine yapıştırmasını istedik.

Ardından renkli slaytlarla HIV/AIDS’e ilişkin temel bilgileri;

– HIV ve AIDS

– Terminoloji

– Bulaş be bulaşmama yolları

– Klinik seyri

– Tanı ve testler

– Sağlık Güvencesi ve Türkiye’de sayılar başlıkları altında bilgileri güncelledik.

Tıbbi sunumdan sonra stickerlere tekrar dönerek yanlış bilgileri doğru yerlerine, bilinmeyenleri de tekrar açıklayarak ait oldukları bölümlere yapıştırdık.

Üçüncü bölümde ise “HIV ile yaşama ve ayrımcılık” konularını tartıştık. Gerçek yaşam öyküleri ve yaşanılan hak ihlalleriyle ilgili örnek vakaları aktararak aslında HIV’in değil sosyal imajının insanların yaşamlarını zorlaştırdığına değindik. Yoğun ilgi gören sunumlarımızı interaktif katılımlarla tamamladık.

Kaos GL Derneğinden Umut Güner’in Beşikten Mezara Ayrımcılık Uygulamaları ile katılımcılar Kürt, Alevi, Başörtülü, Eşcinsel bir bireyin hayatının hangi bölümlerinde, hangi alanlarda ne tür sorunlar yaşadığına dair derin bir dehlizi aralamaya çalıştılar. Nil Psikolojik Danışmanlık Merkezinden Mahmut Şefik Nil, Karşılaşmalar atölyesi ile homofobi, transfobi ve ayrımcılık üzerine yakın paylaşımlar ve ardında Lambdaistanbul Aile Grubu (LİSTAG) deneyimlerini paylaşmalarıyla duygusal anlar yaşandı. Atölyelerin dışında vakit buldukça kahve aralarında, molalarda diyaloglar ve dostane paylaşımlar oldu.