Skip to content Skip to footer

 

HIV ile yaşayan kadınlar açısından güvenli doğum yapmak veya istenmeyen gebeliklerden korunma büyük önem arz ediyor. Bu önemin aksine AIDS2018’de gebeliği önleyici yöntemler konusu yeteri kadar ele alınmıyor. Tartışmaların çoğunlukla Dolutegravir (Antiretroviral) maruziyetinin yeni doğan için bir sorun oluşturup oluşturmadığı üzerinden yürümesine ilişkin Afrikalı HIV ile yaşayan kadınlardan güçlü bir mesaj geldi:

 

” Üreme çağında olan kadınların muhtemel bir gebe veya bebek taşıyıcıları olarak görülmemesi oldukça kritik. Bunun yerine her kadın haklara sahip, kendisi için doğru olanı seçebilecek bireyler olarak görülmeli. Bu sebeple HIV ile yaşayan her kadın etkili tedavi seçeneklerine erişebilmeli ve tedavi seçeneklerine dair karar verme sürecine katılabilmeli.”

 

-Dünyada HIV ile yaşayan 31.7 Milyon insanın %59’u kadın ve kız çocuğu. Bu grup içerisinde olan kişilerin bir kısmı güvenli bir gebelik geçirip sağlıklı bir bebeğe sahip olmak isterken bir kısmı da çocuk sahibi olmak istemiyor. Bu sebeple farklı taleplere yönelik farklı seçenekler her zaman mevcut olmalı.

 

-Dolutegravir tedavisi alan HIV ile yaşayan kadınlar hormonal yöntemler de dahil olmak üzere tüm kontrasepsiyon seçeneklerini güvenli bir şekilde kullanabilir.

 

-Son olarak kapsayıcı cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri üzerine HIV ile yaşayan kadınlar açısından vurgu yapıldı. Tüm kadınların etkili kontrasepsiyon hizmetine ulaşabilmesi ve seçim şansı olması yönündeki çabalar HIV ile yaşayan kadınları da gözeterek verilmeli.