Skip to content Skip to footer

HIV tedavisine başlamanın doğru zamanı bilinmiyor. Yani doktorunuzla, bireysel anlamda, tedavi için geç olmasını beklemek yerine, tedaviye başlamanın olası yararları ve riskleri hakkında  görüşmeniz gerekmektedir.

Fakat şu anda İngiltere HIV tedavi rehberine göre eğer HIV’le ilgili bir hastalık taşıyorsanız ya da AIDS evresine geldiyseniz en kısa sürede tedaviye başlamalısınız. Eğer hastalıkla ilgili herhangi bir belirti yok ise İngiltere HIV tedavi rehberine göre (2008’de yayınlanmıştır) CD4 hücresi 350 civarında olduğunda tedaviye başlanmalı. Doktorunuz CD4 hücre sayınız bu seviyeye düştüğünde sizinle tedaviye başlama konusunda görüşmeli ve hazır olduğunuzda hemen tedaviye başlamanızı önermelidir.

Bunlar dışında, İngiltere tedavi rehberi; ne kadar zamandır HIV taşıdığınıza, kanınızdaki CD4 hücre sayısına ve kanınızdaki HIV miktarına bağlı olarak, HIV tedavisi olup olmamanız gerektiğiyle ilgili tavsiyeler vermektedir.

Son zamanlarda HIV ???

HIV’in bulaştığı andan itibaren geçen ilk 6 aylık zamana, birincil HIV enfeksiyonu denir. Bu 6 aylık zaman zarfında, herhangi bir tedavi alarak daha uzun ya da daha sağlıklı bir hayat yaşanabileceğinin kanıtı yoktur. Ancak, bazı doktorlar, bağışıklık sisteminin HIV’e bağlı olarak vücuduna zarar vermeye devam edeceği ve HIV’le savaşma şansının düşebileceği gibi; bu süreçte başlanan tedavi ile HIV’in kontrol altına alınıp kayıp olabileceği şansının olduğuna inanmaktadırlar.

CD4 hücrenin seviyesi ne olursa olsun, enfeksiyon aldıktan hemen sonra tedaviye başlamayı düşünüyorsanız, bu süreçte veya HIV’i aldığınız süreden başlayarak 6 ay içinde kesinlikle tedaviye başlanmalısınız. Klinik araştırmalar bu aşamada HIV tedavisi olmanın yararını araştırmaya devam ediyor ve siz de bunlardan birine katılmak isteyebilirisiniz.

Tedaviden potansiyel yararı almanın yanında yan etkilenin da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Tedavi süreci yaşam kalitesini azaltabilir. Ayrıca bir olasılık da tedavi HIV’e karşı etkili olmadığında, vücudunuz ilaca karşı direnç (kelmorezistans) geliştirebilir ve bu durumda ilaç seçenekleri azalır.

 Çok az sayıda insan HIV’in birincil enfeksiyon aşamasında ciddi anlamda hasta olabiliyor. Aşağıdaki şartlara uyuyorsanız, bu aşamada HIV tedavisine başlamanız öneriliyor. Eğer,

  • AIDS evresi olarak tanımlanan bir hastalığınız varsa,
  • HIV’e bağlı olarak beyninizde bir sağlık sorununuz varsa,
  • CD4 hücreniz 3 ay ya da daha fazla zaman içerinde 200 (HIV nedeniyle ciddi bir hastalık yaratabilecek risk seviyesi)’ün altına düştüyse,

Fakat birçok insan HIV kanına bulaştıktan aylar ya da yıllar sonra, bunun farkına varabiliyor.

Herhangi bir belirti olmadan, 6 Aydan uzun zamandır HIV’e sahip olmak? İdeal olarak, CD4 hücreniz 200’ün altına düşmeden tedaviye başlanmalı. Eğer CD4 hücre seviyesi 200’ün altında iken tedaviye başlarsanız, hastalığın ilerlemesi ve hatta ölüm gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.   Fakat doktorlar CD4 hücre sayısı 350 civarında iken tedaviye başlanmasının uzun vadede daha iyi sonuçlar verebileceğine inanıyorlar. HIV tedavi rehberi(2008’de yayımlandı) CD4 hücre sayısı 350 civarında iken tedaviye başlanmasını öneriyor. Bu zamanda tedaviye başlamak, HIV dolayısıyla hasta olma riskini azaltır.   CD4 hücre sayısının hesaplanması ve tedaviye ne zaman başlayacağınızı doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca vücudunuzda hepatit C virüsü varsa, bu hastalık CD4 seviyesi düştüğünde daha da ilerleyebileceğinden dolayı, tedaviye daha erken başlamayı düşünebilirsiniz. Eğer kalp ya da karaciğer hastalığı var ise tedaviye erken başlamalısınız.   Tedavi olmanız önerildiği halde tedaviye başlamamayı tercih ediyorsanız, bu durumda kararınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Ayrıca, CD4 hücre sayınız ve HIV seviyeniz normalde tavsiye edilenden daha sık takip edilmelidir, örneğin her 2 ayda bir.

6 aydan uzun zamandır kanında HIV olması ve HIV nedeniyle hasta olmak?

CD4 hücre sayınız ne olursa olsun, HIV’ib yol açtığı bir hastalık taşıyorsanız, doktorlar mümkün olan en kısa sürede HIV tedavisine başlamanızı tavsiye ediyorlar.

Eğer tüberküloz hastasıysanız, istisnai bir açıklama söz konusu olabilir. Anti-HIV ilaçlarıyla tüberküloz tedavisinde kilit niteliği taşıyan bir ilaçla potansiyel bir etkileşim olabilir. Bu yüzden, birçok doktor, iki ay tüberküloz tedavisi almış bir hastanın, anti-HIV ilaçlar içeren bir tedaviyi ertelemesini öneriyor. Buna benzer olarak, eğer HIV tedavisi olurken, tüberküloz hastalığına yakalanırsanız, tüberküloz tedavisinin ilk 2 ayında anti-HIV ilaçlarını bırakmanız önerilebilir.

Eğer CD4 seviyeniz 200’ün altındaysa, HIV tedavisine hemen başlamalısınız. Çünkü CD4 seviyeniz düşük iken hayatınızı tehdit edecek hastalıkların başlaması riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. CD4 seviyeniz 200’den 250’ye çıkana kadar,

vücudunuzda bazı enfeksiyonların oluşmasını engellemek için, ufak dozlarda antibiyotik almanız gerekebilir. Fakat ideal olarak CD4 seviyeniz 350 civarındayken tedaviye başlamanız gerekmektedir. Bu, HIV’in yol açacağı hastalıkların riskini azaltırken, diğer ciddi hastalıklara yakalanma potansiyelini de düşürür.