Skip to content Skip to footer

Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV’in yayılımını ve HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıkları engellemek amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.

2008 ve 2009 yıllarında “1 Aralık Dünya AIDS Günü”nde onlarca kurum – kuruluş, HIV pozitif kişiler ve yakınları, gönüllüler, aktivistler, kadın örgütleri, gençlik örgütleri, doktorlar, avukatlar, sanatçılar, özel sektör temsilcileri ve gönüllüler ile hep birlikte Türkiye genelinde 24 ilde etkinlikler düzenledik.

2008 yılında “Hangimiz HIV Pozitif? Ne Fark Eder?”sloganıyla ilk kez sokağa çıktık. 2009 tarihinde ise artan gönüllü sayımızla “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!”demek için ritim eşliğinde, renkli görüntülerle yürüdük.

2008 etkinliğimiz

Sesli  fotoğraf sunumu -2008

2009 etkinliğimiz

Sesli  fotoğraf sunumu -2009

Bu etkinlikler ile;

 1. Toplum genelini HIV/AIDS konusunda doğru bilgilenmesini sağlamak,
 2. Farkındalıklarını artırmak,
 3. Durumlarını bilmeyen HIV pozitifleri teste ve tedaviye yönlendirmek,
 4. Toplumun her kesimi ve medyanın bilinçlenmesini sağlamak
 5. HIV/AIDS ile yaşayanların yaşadıkları ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kalkması için savunuluculuk çalışmalarına temel oluşturmayı amaçlıyoruz.

Bu nedenlerle; Kendimizi HIV’den, bununla yaşayan insanları da önyargılardan korumak için 1 Aralık Dünya AIDS gününde sizleri, bizimle BİRlikte olmaya davet ediyoruz…

Etkinliklere katılmak ve destek vermek için:

İletişim:  Pozitif Yaşam Derneği        : [email protected]

 • Etkinliklere ister bireysel ister kurumsal olarak katılabilir, 1 Aralık döneminde yapılacak etkinliklerine destek verebilirsiniz.
 • İstanbul dışındaki illerde düzenlenen etkinlikleri Toplum Gönüllüleri Vakfı, Habitat için Gençlik ve TurkMSIC organize etmektedir.

            Bulunduğunuz ildeki etkinliklere katılmak ve destek vermek istiyorsanız:

İletişim : Toplum Gönüllüleri Vakfı     : [email protected]

Habitat İçin Gençlik      : [email protected]

TurkMSIC                     : [email protected]

Destekçilerin Hak ve Kazanımları

 • Proje destekçilerinden finansal destek değil, kurumsal katılımları beklenmektedir.
 • Gerçekleşecek olan 1 Aralık Dünya AIDS Günü için basına yollanacak davet, duyuru ve basın bildirilerinde, ayrıca Pozitif Yaşam Derneği internet sitesinde destek olan tüm kurum ve kuruluşların isimleri geçirilecektir.
 • Proje süresince, destekçiler kendi yayınlarında, reklâmlarında, halkla ilişkilerinde, yıllık faaliyet raporlarında ve internet sayfasında proje destekçiliğinden söz edilebilecek, proje çalışmalarını duyurulabileceklerdir.
 • Kırmızı kurdele; “AIDS’i biliyorum, AIDS’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten ölenlere saygı duyuyorum” anlamı ile 1 Aralık Dünya AIDS Gününün simgesi oldu.
  1 Aralık Dünya AIDS Günü…

  HIV; dünyada ilk kez 1 Aralık 1981 yılında tanımlandı. 7 yıl sonra yapılan uluslararası bir konferansta ilk teşhis günü olan 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak ilan edildi. Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV ve AIDS’e yönelik korunma ve farkındalığı arttırmak amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.