Skip to content Skip to footer

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Habitat için Gençlik Derneği ortaklığında yürütülen “Bir Gençlik Hikayesi” Kampanyası, “Gençlik Haklarını Savunmak için Tamam mı Devam mı” sloganıyla başlattığı bölgesel toplantılarının ikincisini 17-19 Nisan 2010 tarihlerinde çevre bölgelerden gençlerin katılımıyla Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantı, Uçan Süpürge Proje Koordinatörü Selen Doğan’ın  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temalı atölye çalışmasıyla başladı. Biyolojik cinsiyetimizin dışında, toplumsal roller dahilinde gelişen toplumsal cinsiyet olgusuna değinilen atölyede toplumsal rollerle ilgili örneklere de çokça yer verildi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği atölyesinin ardından Habitat için Gençlik Derneği’nden Burcu Kılınç ve Dilara Gök’ün kolaylaştırıcılığında “Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Hakları” atölyesi gerçekleştirildi.

Atölye kapsamında, insan haklarının bir parçası olan cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının ayrıntılı bir şekilde tartışılması sağlanarak, bu alanda yapılan hak ihlallerine de değinildi. Toplantının devamında, Pozitif Yaşam Derneği’nden Çiğdem Şimşek’in kolaylaştırıcılığında “HIV/AIDS ve Ayrımcılık” konulu atölye çalışması gerçekleştirildi. Atölye kapsamında HIV/AIDS ve bulaşma yollarının anlatılmasının yanı sıra bu alanda yapılan ayrımcılığa ve hak ihlallerine de değinildi. Gençlerin aktif katılımıyla interaktif bir şekilde gerçekleştirilen atölye, HIV/AIDS alanında doğru bilinen yanlışlara da değinilmesinin ardından sona erdi.

“Gençlik Haklarını Savunmak için Tamam mı Devam mı” diyerek çıktığımız yola, bu alanda savunuculuk yapan ya da yapmak isteyen gençlerle birlikte, devam edeceğiz. Sizler de www.birgenclikhikayesi.com web portalından bizi takip edebilir ve aktivitelerimize katılabilirsiniz.