Skip to content Skip to footer

Habitat için Gençlik Derneği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun birlikte yürüttüğü “Bir Gençlik Hikayesi” projesinin bölgesel toplantısı, 24-25-26 Nisan 2010’da çeşitli şehirlerden 48 gencin katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gaziantep Gençlik ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğini üstlendiği toplantıda “Gençlerin Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Hakları”,“Gençlik Haklarını Savunmaya Tamam mı Devam mı?” , “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “Ayrımcılık, Damgalanma “ konuları üzerinde atölye çalışmaları ve paneller düzenlendi.

Toplantının en önemli ve etkileyici oturumu olan “Ayrımcılık, Damgalanma” oturumunda, Pozitif Yaşam Derneği’nden gelen Çiğdem Şimşek, önyargılarımızın olmadığını düşünmemize rağmen hepimizin bazı konularda hala önyargılara sahip olduğumuzu fark etmemize ve bu önyargıları kırmamıza yardımcı olarak, farkındalık çalışmalarına önce kendimizden başlamamız gerektiğini gösterdi.

Toplantı sonunda katılımcıların hepsi Pozitif Yaşam Derneği’nin yaptığı sunumun etkisindeydi ve artık yaptıkları çalışmaları daha bilinçli şekilde yapacaklarını biliyordu.

Fatih KÜÇÜKÇİFTÇİ

Gaziantep Gençlik ve Kültür Derneği

Eğitime katılan genç arkadaşımızın kaleminden:

“Habitat ve Bir Gençlik Hikayesi kampanyasıyla bu toplantı dahilinde tanıştım. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları konusunda bilmediğim çok şey varmış bu gerçeği sizlerden esirgeyemem. 1.Gün ekiple tanışma ve Bir Gençlik Hikâyesi kampanyasını Habitat’tan Burcu bizlere tanıttı.

2.Gün atölye çalışmalarına başladık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği atölye çalışmamızda KAMER VAKFI’ndan gelen temsilci bize hikâyesini anlattı. Hikâyesinde geçen olaylar bizleri etkilemekle birlikte, insan hakları konusunda geçte olsa bilgilenmemiz ve savunmamız gerekmektedir. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları konulu atölye çalışmamızda ise gruplara ayrılarak haklarımızı tartıştık ve her gruptan bir sözcü kalkıp grup çalışmalarını anlattı. Sonraki bölümde gruplar konuyla ilgili resimler çizildi ve yine grup temsilcileri sunumlarını yaptılar.  Atölye çalışmasının en son bölümünde gruplar dağıldı ve karşılıklı 10 kişilik gruplarla sorulara bir taraf EVET diğer taraf HAYIR yanıtı vererek ve düşünmediğimiz yorumları söyledik. Bu kısım gerçekten eğlenceliydi.

3. ve son gün Gençlik Danışma Biriminden gelen temsilcilerle yine Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı hakları konusunda tartıştık. Son ve en etkili geçen atölye çalışmamız olan Ayrımcılık ve Damgalanma konusunda Pozitif Yaşam Derneğinden Çiğdem Hanım bizimle birlikte oldu. Çiğdem hanımın sunumları gerçekten bizi etkiledi.

Bu çalışmalardan dolayı Habitat İçin Gençlik Derneğine, kendi bünyesinde bulunduğum Gaziantep Gençlik ve Kültür Derneği’ne, Kamer Vakfı’na, Gençlik Danışma Birimi’ne ve Pozitif Yaşam Derneği’ne teşekkürlerimi sunarım.”