Skip to content Skip to footer

Romanya’daki HIV Pozitif kişiler zor günler geçiriyor. Geri ödeme sistemindeki sorunlar nedeniyle bazı HIV Pozitif kişiler 1 ayı aşkın süredir ilaca erişemiyor. Sorun özellikle doğumlarından beri HIV/AIDS ile yaşayan ve pek çoğu son tedavi seçeneğinde olan binlerce çocuk ve daha bir çok HIV Pozitif kişi için hayati önem taşıyor…

Pozitif Yaşam Derneği olarak Romanya’daki binlerce HIV/AIDS ile yaşayan insan için, tüm yetkilileri ivedilikle aksiyon almaya çağırıyoruz

Konuyla ilgili Sens Positive’ten yapılan açıklama “Her ne kadar Romanya halen gururla Evrensel Erişime sahip ülkelerden biri olmakla övünse de bu ifade ancak sözde geçerli gibi görünüyor. Aynen geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Romanya’da HIV/AIDS ile yaşayan pek çok kişinin ilaca hiç erişimi yok, bir kısmı ise doz atlayarak ilaç kullanıyor.

İlaç erişimsizliği sebebiyle bazı hastaneler aniden pek çok kişinin tedavisini değiştirmiş durumda. Şu anda ülkenin çeşitli bölgelerindeki hastaneler hastalarını, Bükreşteki “Matei Bals” hastanesinin Enfeksiyon servisine yönlendirmiş durumda. Romanya’nın Ulusal Sosyal Güvenlik Sistemi (CNAS) Maliye Bakanlığından bu yıl için hiç bir fon almamış durumda. Bu güne kadar iletilen fonlar tamamen tüketilmiş ve bu sebeple bazı Antiretroviral ilaçlar hastane eczanelerinde tükenmiş durumda.”

Şu anda HIV/AIDS ile yaşayanların acilen ilaca ihtiyacı var. Romanya’daki aktivistler özellikle  pediatrik ilaçlara acilen ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar.