Skip to content Skip to footer

Neden Güney Afrika? FIFA’nın Güney Afrika’ya dünya kupası organizasyonunu verirken amacı neydi? Birçok Avrupa ülkesinin bu organizasyonu çok daha kolay yapabilme şansı varken. Elbette ki FIFA’nın sosyal sorumluluk yaklaşımı ön plana çıkıyor bu noktada. Amaç kanımca açık; dünyanın en zor coğrafyalarından birinde en büyük organizasyonlardan birini gerçekleştirerek dünya medyasının dikkatini o bölgeye çekmek ve toplumsal sorunlar futbol aracılığıyla çözüm bulmak.

Böylelikle bölgenin sorunlarına, bölgenin dezavantajlı yaşam koşullarına farkındalık yaratabilmek. Ya da ben bunu böyle düşünmek istiyorum diyelim.

Peki Güney Afrika’nın durumu nedir? Güney Afrika belki de dünya coğrafyalarının en acımasızlarından biridir. Köleliğinin kavgasının verildiği, ırkçılığın maalesef en üst seviyelerde yaşandığı ve bugün tüm mücadelelerin sonunda bir cumhuriyet olarak karşımızda duran bir topluluktur Güney Afrika. Irkçılığın dışında yoksulluk, yoksulluğun beraberinde getirdiği açlık ve sağlıksız, kötü yaşam koşulları da maalesef Güney Afrikalıların kaderi haline gelmiş. Bunlardan biri de HIV/AIDS ile yaşam. Güney Afrika 5.7 milyon vatandaşıyla dünya üzerinde en fazla HIV/AIDS ile yaşayan nüfusa sahip. Bu açıdan bakıldığında da Güney Afrika HIV/AIDS ile mücadelede çok önemli bir yere sahip. Bana göre bu noktada FIFA’nın rolü de işin içine giriyor. Zira 11 Haziran ile 11 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Kupası sırasında HIV’in yayılmasından da endişe ediliyor. Bu yüzden yukarıda da bahsettiğim gibi bu organizasyon için FIFA’nın Güney Afrika’yı seçmesinde sosyal sorumluluk faktörü de mutlaka var ya da olmalı. HIV/AIDS de burada çok önemli bir yer tutuyor.

Ama günümüz kapitalizmi çoğu zaman bu tip organizasyonlarda insanların duymak istemediği temalarla öne çıkmaktan kaçınmaya çalıştı. Yani FIFA WORLD CUP isminin HIV/AIDS ile anılmasından zarar göreceğini varsayarak HIV için bir şeyler yapmayı reddetti. Zira FIFA WORLD CUP çok büyük bir pazar ve adının bir virüs ile bir araya gelmesi bu organizasyonu takip edenlerin kafasında soru işaretleri oluşturacağı yanılgısı öne çıktı.

Neyse ki sağlık kuruluşları ve sivil toplum örgütleri bu tuzağa düşmedi ve FIFA’yı bu konuda ikna etmeyi başardı. FIFA’da bulunduğu konumun ve misyonunun hakkını vererek, Güney Afrika’da düzenlediği bu organizasyonun, bu futbol şöleninin aynı zamanda HIV ile ilgili bilgilendirici toplantılar, kondom dağıtımı vb. farkındalıklarla HIV/AIDS’le mücadele adına bir fırsata dönüşmesine çalışacak.

Mehmet KAYKI

Pozitif Yaşam Derneği Gönüllüsü