Skip to content Skip to footer

Gönüllü programı uzun yıllarda yürüttüğümüz ve çok büyük titizlik ile üzerine eğildiğimiz bir alan. Ancak 2020 yılı itibari ile daha sık buluştuğumuz ve gönüllülerin daha fazla zaman ayırdığı bir dayanışma ağına dönüştü. Özellikle Koronavirüs salgını ile birlikte tüm işleri evden yürütüyor olmamız rağmen gönüllüler ile iletişim kurmamıza ve işleri organizasyonuna engel olmadı. Dayanışmanın, örgütlenmenin önünde kim ya da ne durabilir değil mi? Yeter ki sevgimiz, duygumuz, heyecanımız sonsuz olsun…

Gönüllülük faaliyetlerimiz biraz daha gönüllü olan kişilerin yetenekleri ile şekilleniyor aslında. Proje etkinliklerinde destek alabildiğimiz gibi, eğitim ve sunumlarda alınan destekler olarak şekillenebiliyor. Ancak sizlerle paylaşmak istediğimiz en önemli gönüllülük aracımız mesleki hizmeti içeren gönüllülükler. Peki mesleki hizmet içeren gönüllülük ne demek? Pozitif Yaşam’a gönüllü olmak isteyen psikolog, diyetisyen, avukat gibi meslek gruplarına oryantasyon eğitimi verildikten sonra herkes için karşılanabilecek düşük ücretlerde hizmet sunumu yapmalarını sağlamak. Bugün bu yaklaşımla danışanlarımıza destek olan diyetisyen ve psikolog ağlarımız bulunmakta ve aktif olarak danışan görmektedir.


Gönüllü olmak zevkli ve güzel bir serüven iken Pozitif Yaşam’da gönüllü olmak keyifli bir yolun yanında aynı zamanda kendi alanını yaratmanın ve keşfetmenin mutluluğu da oluyor. Son zamanlarda gönüllü olmak isteyenler; bizden/dernekten ne yapacağı, nasıl destek olacağı ile ilgili bir beklentisi olmadan kendi fikirleri ile yola koyulmayı tercih ediyor. Bizde gönüllü olmak isteyen herkese kapımız açık… Gönüllü olma yolculuğunu biraz daha netleştirmek istersek şöyle adımlarımız oluyor; ilk önce bir online tanışma toplantısı organize ediyoruz ve o tanışma toplantısında hem biz kişileri tanıyoruz hem de gönüllü adayları bizi tanıyor. Toplantıda beklentilerimizin neler olduğunu özetliyoruz ve hangi konularda destek olabileceklerini sıralıyoruz. Gönüllü adayları da destek olmak istedikleri ve katkıda bulunmak istedikleri alanları özetliyorlar. Gönüllülerden beklediğimiz bir diğer adım ise iki haftada bir organize edilen gönüllü buluşmalarını takip etmeleri. İki haftada bir organize ettiğimiz gönüllü buluşmaları ile karşılıklı iletişimin sıcaklığına varıyoruz ve gönül bağının kuvvetlenmesini amaçlıyoruz.

Gönüllü adaylarına söyleyeceğim son söz de şu olsun: Pozitif Yaşam Çok Güzel Gelsene! ????

Leyla Yıldız