Skip to content Skip to footer

2003 yılında HIV tanısı aldım.HIV ile yaşayan birçoğumuz gibi, dünyanın en ölümcül cinsel yolla bulaşan enfeksiyonunu taşıdığımı öğrendiğimde korku, utanç ve endişe gibi yoğun duygular hissediyordum. Benimle güvende hissedebilecek biriyle bir hayat düşünemiyordum. Kendimi güvende hissetmiyordum. 

En önemli sorum her zaman “Ortağım için bir tehlike miyim?” olmuştur. O zamanlar bu sorunun cevabı , geleneksel bilgilerin verdiği sağır edici bir “Tabii ki öylesin.”, idi. Şimdi bu cevabın mucizevi bir “HAYIR” olduğunu biliyorum. 

2010’da belirlenemeyen bir hale geldiğimde bunun sağlığım için çok önemli olduğunu biliyordum. Ama belirlenemeyen olmamın bulaştıramayacak olduğum(B=B) anlamına geldiği 2012 yılına kadar bir prezervatif yırtıldıktan sonra doktorumun bana endişelenmemem gerektiğini söyleyene kadar bilmiyordum. Yırtık bir prezervatifle cinsel ilişkiye girmek tamamen güvenli miydi? Ciddi bir bilişsel uyumsuzluk yaşadım! Son üç ayımı beraber olduğum ve şu anda benden korkan kişinin post-PEP testi sonucunu korku içinde bekleyerek geçirdim. Doktorum çıktığım herkesi temin edeceğini söyledi, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hala bulaşabiliyor olsa da, HIV bulaştırmayacaktım. 

“Güvenli” olmak bir daha asla seksle ilişkili olabileceğini düşündüğüm bir şey değildi. Doktoruma tamamen güvensem de, kendimi toksik ve tehlikeli görerek geçirdiğim dokuz yıl sonra bu inanılmaz haberi içselleştirmek büyük bir adımdı. Ben de belirlenemeyen=bulaştırmayan eşitliği hakkında kendime ve başkalarına kanıtlamak için araştırma toplamaya başladım, sık sık ciddi bir direniş sunduğum bilgilere karşı geliyordu ve bir yalancı gibi muamele ediliyordum. Prezervatifsiz seksi teşvik ettiğimi düşünen bir doktor bana “eşcinsel erkeklerin bütünsel sağlığı için tehlike” dedi. Aslında, HIV’li insanların cinsel ve üreme hayatlarını korku ve utançtan arınmış,sağlıklı bir şekilde yaşamalarına yardım etmeye çalışıyordum. Çoğunluklu yargılanmak ve utanç kaynağı olarak görülmek sinir bozucu ve incitici olsa da, bilim benim tarafımdaydı ve olmaya devam ediyor. 

HIV ile yaşayan birinden bulaşma riski ile ilgili mevcut bakış açısı ve söylemler sadece HIV stigmasını besleyen ve stigmanın bir sonucu olarak karşı karşıya kalınan zarar ve adaletsizlikler üzerinde değil  aynı zamanda HIV’yi önleme, testi ve tedavisi üzerinde de etki yaratıyor. Bu nedenle riskle ilgili mesajın doğru ve anlamlı olması esastır. 

HIV ile yaşayan insanların virüsü bulaştırmadan HIV-negatif insanlarla prezervatifli ya da prezervatifsiz seks yapabileceklerini kabul etmek derin bir zihinsel, kültürel ve sosyal değişimi benimsemek demektir. Bu noktaya gelmek, HIV ve HIV’li insanların derinden yerleşmiş otuz beş yıllık korkularının düzenlenmesi ve prezervatiflerin HIV bulaşını önlemek için her zaman gerekli olduğu yönündeki uzun zamandır kanıtlanmamış varsayımına meydan okumak anlamına gelir. 

HIV stigması büyük bir halk sağlığı krizidir ve salgını sona erdirmek için en büyük sorundur. Damgalayıcı tutumlar ve varsayımlar, zaman aşımına uğramış abartılı bilgilere karşı doğru bilgiler ile farkındalık yaratmak için var olan HIV önleme alanındaki pek çok kurumu etkilemektedir. 

Daha önce internet üzerinde karşılaştığım HIV’nin belirlenemeyen viral yüke sahip kişilerin hala bulaşıcı olduğunu belirten bilgileri gördüğümde öfkelenip kişisel olarak algılıyordum,  daha düşük riskle bulaşıcı olduğunu belirten söylemlere bile, çünkü bu hava HIV ile yaşayan insanların daha düşük bir risk bile olsa hala bir tehlike şeklinde görülmesine neden olacak söylemler! Artık değişikliklerin zaman aldığını ve birçok organizasyonların bilimi takip edip anlamaya başladığını görüyorum. Biz hikayeyi değiştirmelerine yardım ediyoruz. 

Bu konuda toplum ortakları, HIV aktivistleri ve önde gelen araştırmacılardan oluşan bir koalisyonla çalışıyorum. Koalisyonun adı ‘Önleme Erişim Kampanyası (Prevention Access Campaign, PAC)’  ve hedeflerden biri ajansların bilimi yakalamasına ve iletişim kurmasına yardımcı olmak. 

Dünyanın dört bir yanından HIV ile yaşayan çok fazla insanla tanıştım. Virüsü bulaştıramayacağımı fark ettim, yeni bir özgürlük duygusu ve yıllarca süren utanç ve başkaları için tehlike olma korkusunun ortadan kalkmasını yaşadım. ‘PAC’, HIV ile yaşayan diğer kişilerin, eşlerinin, destekçilerinin ve halkın da bunu fark etmesini sağlayarak damgalanmayla savaşır. 

PAC hakkında daha fazla bilgi için, PreventionAccess.org ziyaret edin, burada da tespit edilemeyen viral yükü olan birinden HIV bulaşma riski ve tespit edilemeyen = Bulaşıcı olmayan kampanya (U=U) ile ilgili bir fikir birliği beyanı da dahil olmak üzere araştırma ve kaynakları bulabilirsiniz.

Çeviri: Adara Collu