Skip to content Skip to footer

İyi niyet elçisi: Annie Lennox BM’de devam eden 54. dönem Kadının Statüsü; Komisyonu toplantıları sırasında, BM’nin AIDS hastalığıyla mücadele eden kurumu UNAIDS Başkanı Michel Sidibe ve ünlü İskoçyalı şarkıcı ve insan hakları savunucusu Annie Lennox’un katılımıyla, kadınların HIV’ten korunmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan yeni kampanya basına tanıtıldı.

Kadınlar, Genç Kızlar, Cinsiyet Eşitliği ve HIV için Hızlandırılmış ülke Eylem Planı 2010-2014” adlı 5 yıllık kampanya, kadınların HIV/AIDS’ten korunmalarını sağlama ve virüsü taşıyan kadınlara yardımcı olabilmek amacıyla BM ile üye devletler ve sivil toplum örgütleri arasında işbirliği yapılmasını öngörülüyor..

UNAIDS Başkanı Sidibe, dünyada 15 ile 49 yaş arasındaki genç kız ile kadın ölümleri ve hastalıklarının en başta gelen nedeninin HIV olduğunu belirterek, HIV bulaşan kadın oranının son 10 yılda dünyanın pek çok bölgesinde arttığını söyledi.

Sahra altı Afrika’da HIV taşıyan kişilerin yüzde 60’ının kadın olduğunu, bu bölgede her yıl 400 bin bebeğin HIV taşıyıcısı olarak doğduğunu bildiren Sidibe, tecavüz edilen ya da seks ticaretinin kurbanı olan pek çok kadının da HIV’e yakalandığını kaydetti.

İskoçyalı ünlü şarkıcı ve insan hakları savunucusu Annie Lenox da BM’deki toplantıya, üzerinde ”HIV Pozitif” özel tasarlanmış parlak kırmızı bir tişörtle katıldı.

İki çocuk annesi Lennox “Ben de bir anneyim ve kadınım, kadınların HIV’den korunma yollarını çok iyi bilmeleri gerekiyor. AIDS yok olmadı, HIV yok olmadı, hala burada bizimle yaşıyor, bu gerçeği özellikle Batılıların anlaması gerek” diye konuştu. Toplantıya Endonezya’nın “HIV Pozitif Kadınlar Birliği” üyesi Suksma Ratri de katıldı. HIV taşıyıcısı olduğunu boşandığı eşinin AIDS’e yakalanmasıyla öğrendiğini belirten Ratri, şu an gayet iyi olduğunu, toplumlarda HIV taşıyıcılarına karşı büyük önyargı bulunduğunu belirterek, bu önyargının giderilmesi için çalıştıklarını anlattı.