Skip to content Skip to footer

2 ve 16 Ağustos 2010 tarihlerinde sunuculuğunu Taies Farzan’ın yaptığı, hafta içi her gün 11:15 ile 13:00 saatleri arasındaTV8’de canlı olarak ekrana gelen Hipokrat programına katıldık.

Sağlık konusunda en doğru bilgi ve önerileri, tıp dünyasının uzmanlarıyla ekranlara getiren programa2 Ağustos 2010 Pazartesi günü sanat yönetmeni Kenan Bahadır Derre,  Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu Kaykı ve Sanatçı Önder Bora katıldı.

Sanat dünyasından 89 ünlünün katılımı ve desteğiyle gerçekleşen AIDS’e karşı “Pozitif Negatif Yaklaşımlar” fotoğraf sergisi sanat yönetmeni Kenan Bahadır Dere projeyi ve çalışmalarını paylaştı. Projeye katılan sanatçılardan Merve İldeniz ve Lale Mansur programa telefon bağlantı ile katılırken, konuk olan Önder Bora yaşadığı Tayland ile Türkiye’deki HIV/AIDS durumu değerlendirdi.

Programda Arzu Kaykı; HIV/AIDS’i, sosyal boyutunu ve dernek çalışmalarını izleyicilere aktardı.

HIV ve AIDS’i daha çok konuşmak gerek…

Yoğun istek nedeniyle 16 Ağustos 2010 Pazartesi günü tekrar konuk olduğumuz programda Arzu Kaykı, Kenan Bahadır Dere ve sanatçı Billur Kalkavan ile HIV/AIDS daha derinlemesine konuşuldu.

Billur Kalkavan 1990’lı yılların başında HIV tanısı alan çok yakın bir arkadaşı ile olan deneyimini anlattı. 6 yıldır HIV ile yaşayan bir kadın telefon bağlantısı ile katıldığı programda; “Sağlık bir şekilde hayatıma devam ediyorum. Yaşantımızı zorlaştıran bize karşı olan önyargılar. Hepimiz aynı dünyayı paylaşıyoruz.” derken 12 yıldır HIV ile yaşayan bir kişi de, geçmişte daha fazla ayrımcılık yaşadığını, ancak süreçte iyileşmeler olduğunu dile getirdi. HIV ile yaşayan bir birey olarak hala sağlık hizmeti alırken sorun yaşadıklarını ve personelinin daha düzenli olması gerektiğin vurguladı.

Yayına telefonla bağlanan Serra Yılmaz, Derya Alabora ve Metin Uca ise toplamsal mesajlar verdi.

“HIV’den neden bu kadar ürküyoruz ki?

O sadece insanın bağışıklık sistemini yok ediyor, BİZSE HERŞEYİ…”

Billur Kalkavan

“Sevmekten, sevişmekten korkmayın… Yeter ki korunun.”

Serra Yılmaz

“Utanç ve tecrit yerine akılla bu hastalığı yenmek için elinizi uzatın.”

Metin Uca