Skip to content Skip to footer

10-11 Ekim 2011 tarihleri arasında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düşük HIV yayılımı olan ülkeler (NeLP) ikinci kez toplandılar. NeLP ülkeleri (www.nelp-hiv.org) daha önce Macaristan’da bir araya gelmiş ve Budapeşte Deklarasyonu ile sorunlarını dile getirmişti. NeLP çalışmaları European AIDS Treatment Group tarafından desteklenmekte. İkincisi yapılan bu toplantıda ise Budapeşte Deklerasyonun yankıları ve atılacak adımların neler olabileceği tartışıldı.

Dernek olarak önemli bulduğumuz bölgesel işbirliği ve çözüm arayışları toplantılarına bizzat katılıp, ülkemizin de bu hareketin içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu motivasyonla Budapeşte Deklarasyonu’nu önce Türkçe’ye çevirdik ve yönetim kurulumuzla paylaştık.

Toplantılara bizzat katılan dernek başkanı Nejat Ünlü, bölgesel HIV /AIDS durumu hakkında en son ve doğru bilgi aldıklarını, bu toplantıların çözüm üretecek en önemli fırsat olduğunu dile getirdi. Her ülke kendi problem ve önceliklerini dile getirdiği toplantılarda, sorunların ortaklığı ve çözüm yaklaşımlarının benzerliği dikkat çekti. Toplantılara çeşitli ülkelerden 42 katılımcı eşlik etti. Katılımcılar arasında ayrıca Sırbistan’ın sağlık bakanlığı görevlilerinin yanında, Küresel Fon Sırbistan, UNAIDS Sırbistan, Almanya’dan gözlemciler, farklı alanlardan Sırbistan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve HIV Europe’dan temsilciler bulundular.