Skip to content Skip to footer

İstanbul Maltepe L tipi 2 nolu cezaevinde kalmakta olan mahkûmlar için HIV/AIDS konulu bir konferans verilmesi talebiyle gelen Maltepe Cezaevini 30 Eylül 2011 Cuma günü ziyaret ettik ve bir sunum gerçekleştirdik. Sunum öncesi ve sonrası, yönetim kadrosuyla yaptığımız konuşmalarda benzer eğitim taleplerinin diğer birimlerde de olduğunu, ileride benzer eğitimleri organize edeceklerini dile getirdiler. Cezaevi yöneticilerine konunun farklı yönleri de anlatılarak sadece mahkûmların değil, infaz görevlileri, görevli polisler, memurlar gibi çalışanların da eğitim alması gerektiğinin bilgisi verildi.  

Olumlu yaklaşımla bulunan yeni yönetim en kısa zamanda başka eğitimler düzenleyeceklerini belirttiler. Dernek olarak bu tip organizasyonlara her zaman açık olduğumuzu, daha önce de çeşitli sunumlar yaptığımızı, birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğumuzu dile getirdik. Sunum sırasında HIV ve AIDS’in farklılıklarını, HIV/AIDS’in temel tıbbi bilgilerini, korunma ve koruma yöntemlerini, bulaşma ve bulaşmama yollarını, HIV/AIDS’in sosyal ve hukuksal yönlerini  paylaştık. Sunumdan oldukça memnun kalan mahkumlar sordukları ilginç ve önemli sorularla konuya dahil olduklarını gösterdiler. Gelen sorularda hem ön yargıları konuşabildik hem de bulaş-bulaşmama yolları hakkındaki yanlış bilgileri sorgulayabildik. 

Ziyaretimiz sonrası çok kısa bir süre sonra Ümraniye Cezaevi’nden benzer bir davet aldık ve kabul ettiğimizi belirttik. En kısa zamanda bu eğitimi düzenleyeceğiz.