Skip to content Skip to footer


19-24 Haziran 2011 tarihleri arasında, tüm dünyadan 1000’den fazla Ashoka Fellowları, çalışanları, destek grupları ve gönüllülerinin bir araya geldiği bir dizi toplantı, Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. 2007’den beri Ashoka Fellow’u olan Nejat Ünlü’nün katıldığı toplantıda, Fransa ve Almanya’dan sonra en fazla katılım Türkiye’den oldu. Türkiye’den 14 katılımcının olduğu toplantılarda, güncel gelişmeler, yeni fırsatlar, yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları ile, deneyim paylaşımı toplantıları yapıldı.

Toplantılarda konusunun uzmanı profesyoneller çeşitli sunumlar yaparken, bölge toplantıları başlığı altında yapılan oturumlarda da bölgesel sorunlar ve gelişmeler tartışıldı. Yine bu toplantılarda ortak alanlarda çalışan kişiler bir araya gelerek kısa ve uzun vadede birlikte neler yapılabileceğini konuştular. Bölgesel ortaklıklar ve iş birliklerinin tartışıldığı toplantılarda tüm ülkelerden katılımcılar ortak hareket etmek konusunda istekli olduklarını belirttiler.

Ashoka bilesenlerinden olan Ashoka Support Network (ASN) toplantılarında ise Ashoka Fellowlarına ve Gönüllülerine verilen desteklerden söz edildi. Türkiye’den Koç Grubunun da parçası olduğu Support Network, tüm dünya çapında değişik kolaylaştırıcı hizmetler ve destekler sunmakta. Bu destekler arasında finansal desteklerin yanında, karar vericilerle bir araya gelme, uygulamalardaki sorunları çözmek için doğru kişi ve adreslerle bağlantı kurma gibi pratik katkılarda sayılabiliyor.

Ashoka buluşmasında onlarca ülkeden, binden fazla katılımcının bir araya geldiği bu toplantıların bizler içinde faydalı olacağını kısa süre içersinde göreceğimizi umuyoruz. Başkanımız Nejat Ünlü bu konuda oldukça umutlu olduğunu belirtirken “Ashoka Türkiye bir süredir faaliyetlerine ara vermişti, şimdi şimdi yeniden canlanıyor. Önümüzdeki günlerde Ashoka’yı ülkemizde çok daha fazla duyacağız. Toplumda köklü değişiklikler yapmayı başaran kişileri ve muhteşem fikirleri bir araya getiren Ashoka, geleceğin toplumlarını ve çözümlerini örgülüyor. Bu açıdan bakıldığında etkilenmemek ve parçası olduğumuz için gurur duymamak mümkün değil. Bugün burada binlerce tarihi değiştirenle birlikte fikirlerimizi, heyecanlarımızı, ideallerimizi en önemlisi yaşamlarımızı paylaşıyoruz. İnsani gelişmenin bu kadar güçlü olacağını tahmin etmezdim, ama görüyorum ki dünya bu insanların ellerinde çok pratik ve çözümcül olarak şekilleniyor. Bizler de benzer değişimi ülkemizde gerçekleştirmeye çalışan kişileriz, evet çok azız ama hiç az değiliz. Pozitif Yaşam Derneği’nin hepimizi ne kadar değiştirdiği ve ne umulamaz şeyleri başardığı ortada. Ama bu daha bir başlangıç…” dedi.