Skip to content Skip to footer

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzm. Dr. Murat Kıyık; 25 Haziran 2011 Cumartesi günü Pozitif Yaşam Destek Merkezi’nde “Akciğer Sağlığı, Hastalıkları ve Sigara Kullanımı” başlığında 2 saatlik bir sunum gerçekleştirdi.

18 HIV ile yaşayan danışanımızın katıldığı bu eğitim çalışmasının içeriğini Dr. Murat Kıyık’ın kaleminden özellikle eğitime katılamayan HIV pozitif arkadaşlarımızın dikkatine sunuyoruz.

Akciğerler Ne İşe Yarar?

Akciğerler solunan havadaki oksijenin kana taşınmasını sağlar. Böylece besinler oksijenle yakılarak enerjiye çevrilir. Buradan çıkan karbondioksit gazı da kan damarları ile akciğerlere taşınır ve buradan nefes verilerek dışarı atılır.

Solunan hava nasıl olmalıdır?

Soluduğumuz ideal hava temiz, ılık ve hafif nemli olmalıdır. Havada bulunan duman, gaz, kimyasal maddeler, sigara, tozlu ve kokulu meslekler, soğuk ve aşırı nemli hava ise akciğer sağlığını bozar.

Sigara ve Hava Kirliliği hangi hastalıklara yol açar?

Kronik Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı (KOAH), Astım, Akciğer Kanseri ve iltihabi hastalıkları oluşturan Zatürre (Pnömoni), Verem (Tüberküloz), Bronşit gibi hastalıklar akciğer sağlığının bozulması ile oluşabilir. Sigara tek başına bu hastalıkların oluşmasında rol oynayan en önemli etkendir.

Sigarada bulunan zararlı maddeler nelerdir?

Sigara veya diğer tütün ürünlerinde (Puro, pipo, nargile) 4000 kadar zararlı ve kanserojen madde bulunur. Kadmiyum, Polonyum 210,Radon gibi radyoaktif elementler (Radyasyon),tarım ilacı kalıntıları, hidrojen siyanür, katran, karbon dioksit, karbon monoksit gibi zararlı gazlar ve yüzlerce zehirli madde tütünün yanması ile açığa çıkar.

Sigara içilmesinin HIV Pozitif kişilerde ayrıca rolü var mı?

HIV pozitif Sigara içen ve içmeyen kişilerde yapılan kıyaslamalı çalışmalarda, sigara içimi ile CD4 hücre sayısının azaldığı gösterilmiş. Bu nedenle fırsatçı infeksiyonların (Tüberküloz, zatürre, mantar infeksiyonları vb) gelişimi de daha sık görülmüş.

Tüberküloz tedavisi nasıl yapılır, ne kadar sürer?

Tüberküloz tedavisinde major ilaçlar denilen INH, Rifampisin, Etambutol, Pirazinamid, Streptomisin isimli ilaçlar kullanılır. Tedavi 6-9 ay kadar sürer. İlaçların düzenli ve takipli kullanılması çok önemlidir. İlaçların erken kesilmesi durumunda ilaç dirençi gelişebilir.Bu durumda tedavi süresi ve ilaç sayısı artar.

Sigara yalnızca akciğerlere mi zarar verir?

Sigara dumanındaki zararlı maddeler akciğerler yolu ile kana karıştığı için vücuttaki tüm sistemleri olumsuz etkiler. Kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, felç, ülser ve çeşitli kanserler( Dudak, dil, ağız içi kanserleri, gırtlak, yemek borusu akciğer, pankreas, böbrek, mesane kanserleri gelişebilir.

Sigarayı bırakmak zor mudur?

Sigara içindeki bağımlılık yapan madde nikotin, uzun bir süre kullanıldıktan sonra sigara bırakılmak istendiğinde beyinde hipotalamus denilen merkezde yoksunluğu hissedilir. Nikotin eksikliğinin giderilmesi için gereken emir verilir ve sigaranın içilmesi ile bu yoksunluk giderilir. Ayrıca sigara içilmesi ile vücutta dopamin, serotonin ve endorfin gibi mutluluk veren maddeler salınır. (Keşke sigarada sadece keyif verici maddeler olsaydı, zararlı maddeler olmasaydı)Bu nedenle sigarayı bırakmak gerçekten zordur. Genellikle profesyonel destek (Hastanelerde sigara bırakma merkezleri) gerekir.

Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Kıyık

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

* Dr. Murat Kıyık’a bilgilendirici sunumu için teşekkür ederiz. (Pozitif Yaşam Derneği)