Skip to content Skip to footer

5-7 Ekim tarihleri arasında Kırmızı Kurdele İstanbul tarafından düzenlenen Sivil Toplum HIV Konferansı #HIVİstanbul2023’teydik.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum HIV Konferansı, 5-7 Ekim tarihlerinde fiziksel ve çevrimiçi olarak hibrit şekilde gerçekleşti. Konferans “Gerçekten eşit miyiz?” temasıyla Türkiye’yi çevreleyen coğrafyaya odaklandı. European AIDS Treatment Group, ECDC, GNP+, IAPAC, Fast Track Cities Initiative, U=U Africa Forum, Mena Rosa gibi uluslararası kurumlar ve bilim insanlarının yanı sıra, HIV alanında çalışan hekimler ve aktivistler de konferansta yer aldı.

Pozitif Yaşam olarak konferansın ilk gününde “HIV Tanı ve Tedavi Hizmetlerine Erişimde Herkes Eşit Mi?” oturumunu gerçekleştirdik. Prof. Dr. Mehmet Serdar Kütük ile kadınların tanı ve tedavi hizmetlerine erişimini konuştuk. Türkiye vatandaşlarının ve yabancı uyruklu kişilerin karşılaştığı engelleri ve olası çözüm yollarını aktardık.

Konferansın ikinci gününde, mikro araştırma fonu kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’deki Sosyal Hizmet Uzmanlarının Vaka Yönetimi Bağlamında HIV ile Yaşayan Kişilere Yönelik Bilgi Düzeyinin Ölçülmesi” araştırmasının çıktılarını sunduk.

Son gün ise “MENA Bölgesi’nde HIV ile Yaşayan Kadınlar” oturumunun moderasyonunu gerçekleştirdik; Mena Rosa’dan Taline Torikian ve Rita Wahab ile bölgedeki zorlukları, damgalama ve ayrımcılık pratiklerini konuştuk.

Leave a comment