Skip to content Skip to footer

23 Ağustos 07- Perşembe sabahı HaberTürk’te yayınlanan Medikal programına dernek başkanımız sayın Nejat Ünlü ve Pozitif Yaşam Destek Merkezi danışmanlarından Enfeksiyon Uzmanı Dr. Dilek Mamçu katıldılar. Normal akışında 2 ayrı konunun 20 dakikalık peryotta ele alındığı Medikal programında bu sefer bir değişiklik yapılarak 20 dakikalık her iki bölüm HIV/AIDS ve Pozitif Yaşam Derneği’ne ayrılmıştı. Programda Pozitif Yazılar kitabından örnekler okundu. Dernek ve HIV/AIDS konusunda yapılan programa canlı telefon bağlantıları da kabul edildi. Meraklı izleyicilerin gelen soruları daha çok şüpheli ilişki ile ilgili sorulardı.

Konu ile ilgili teknik ve tıbbî bilgiler veren Dr. Dilek Mamçu, öncelikle tanı ve tedavi konusunda bilgiler paylaştı. Tanı sürecindeki yaşanan prosedürler ve test tipleri hakkında detaylı bilgiler veren Mamçu, yalancı pozitiflikten de bahsederek kafaları karıştıran sorulara cevap verdiler. HIV ile ilgili yanlış bilinen bazı teknik bilgileri de düzelten Dr. Mamçu, özellikle bulaşı yollarından söz etti. Korunmanın önemine değinen merkez doktorumuz hastalığın belli bir kesimi değil herkesi etkilediğini de ekledi. Ülkemizdeki istatistiklerden bahsederek bugün itibariyle toplumun genelinin aslında konu ile ilgili bilgilenmesi gerektiğinin altını çizdi. İlaç rejimlerinden ve tedavi sürecinden bahseden Mamçu, hastalığın ayakta takibi yapılabilen süregen bir hastalık olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Dernek başkanımız Nejat Ünlü ise derneğin kuruluş sürecine değinerek, dernek kuruluş amaçlarından ve gösterdiği faaliyetlerden bahsetti. Bu faaliyetler çerçevesinde Pozitif Yaşam Destek Merkezi’nden bahseden katılımcılarımız, verilen hizmetlerden, danışmanlıklardan, akran danışmanlığından ve sosyal faaliyetlerden örnekler verdiler. Medya Çalışanlarını Duyarlılaştırma konulu proje hakkında bilgiler sunan Nejat Ünlü, sayısal değerlerle yapılan çalışmayı anlattı ve Pozitif Yazılar kitabını tanıttı. Kitapta anlatılan örneklerin bizati medya çalışanları tarafından yazıldığını ve deneyim sürecinin çok başarılı geçtiğini dile getirdi. Sayın Ünlü bu ve benzer projelere devam edeceklerini belirttiler. Hastalığın hastalık düzeyinde kalması gerektiğini belirten Nejat Ünlü, HIV/AIDS’in daha çok sosyal yönlerine değindi. Toplumdaki ön yargılardan, dışlanma ve ayrımcılıktan örnekler verdi. Eğitimde, iş yaşamında ve tedavi sürecinde yaşanan sorunları dile getiren Ünlü, sağlık kurumlarında yaşanan olaylardan örnekler verdi. Hastalığın sunulanın dışında bir olgu olduğunu, pek çok şeyi yanlış bildiğimizi savunan Ünlü, bilgilenmenin önemini vurgulayarak herkesi konuya duyarlılığa çağırdı.