Skip to content Skip to footer

19 Ocak 2009 Pazartesi akşamı saat 20.00’de 10 yıldır aralıksız yayan yapan sağlık programı Merhaba Acil ’ de “ Pozitif Yaşamak ” başlıklı programımızın bu ayki konusu HIV/AIDS ve İnsan Hakları idi.

Program koordinatörü Didem Ünsür’ün bu ayki konukları; Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Danışmanı Avukat Habibe Kayar ve  Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Erdem İlgi Akter’di. Program boyunca HIV’e bağlı yaşanan hak ihlalleri konuşuldu ve tartışıldı, neden HIV’le yaşayan kişiler için Hukuk Danışmanlığı ve Hukuk Poliklinikleri Projesine ihtiyaç duyulduğu konuşuldu. Programda özel olarak HIV’e bağlı olarak yaşanan ihlâllerin neler olduğuna  yer verdik; 657’ye bağlı olarak çalışan devlet memurlarının maruz kaldığı gizlilik ihlali sebebiyle tedaviye devam edememeleri, medyada yaşanan  gizlilik ihlalleri ve bu konuda benimsenen mevcut kışkırtıcı dilin HIV’le yaşayan kişiler ve toplum bilinci üzerine olumsuz etkileri, ve PYD’nin iki yıldır yayımladığı hak ihlâlleri raporu üzerinde ayrıca durduk.

Hukuk Poliklinikleri Projemizi ve mevcut faaliyetlerini tanıtırken, HIV Pozitif kişilere Merkezin danışmanlık faaliyetlerine gelmeleri için bir çağrıyı da yine bu Programdan yaptık.

Programda ayrıca “Sarı Gelin” türküsüyle Hrant’a bir selam da biz yolladık. Selam olsun.