Skip to content Skip to footer

1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliklerini bazı aksaklıklar yaşayarak tamamladık. Etkinlikleri TurkMISC ve Rotaract Kulüplerinin etkin desteği ve katılımıyla gerçekleştirdik. Etkinlikler çerçevesinde Taksim Galatasaray Lisesi önünde buluştuk ve basın açıklamamızı yaptık. Hava şartlarının uygun olmamasından dolayı ne yazık ki geleneksel yürüyüşümüzü yapamadık. Ancak yağışlı havaya rağmen gençlerin ve gönüllülerimizin katılımı memnuniyet vericiydi. Öte yandan basının geçtiğimiz yıllara göre daha fazla ilgi göstermesi dikkat çekici oldu. Bu etkinlikleri yapmaktaki amacımız, HIV/AIDS konusunda bir farkındalık yaratmak, sıkıntı ve sorunlarımızı paylaşmak, toplumun dikkatini çekmek ve sorunu tartışmaya açmaktı. Elbette sesimizi çok daha fazla duyurmak, sözlerimizi daha büyük kitlelere ulaştırmak isterdik. Ancak amacımıza da ulaşabildiğimizi kısmen söyleyebiliriz. Sokak etkinlikleri ile yapamadığımızı, basın röportajları, tv programları, üniversite ziyaretleri ve seminerlerle yerine getirmeye çalışıyoruz. 1 Aralık 2012 tarihinden takiben hemen her gün bir üniversitede, tv kanallarında ve yazılı medyada yer bulmaya çalışıyoruz. Ayrıca İstanbul dışına da çıkarak diğer şehirlerde de etkinliklere katılmaya, semirler/sunumlar yapmaya çalışıyoruz. Umuyoruz ki sesimizi daha fazla kişiye ulaştırıyoruz, ulaştıracağız. Sizler de bu noktada bir gönüllümüz olarak HIV/AIDS ile ilgili doğruları lütfen çevrenizle paylaşın. Unutmayalım henüz HIV pozitif olmamış kişilere karşı dahi sorumluluklarımız var. Lütfen bu önemli görevi paylaşalım ve çevremizi bilgiyle aydınlatalım.

Sizlerle 1 Aralık Dünya AIDS Günü için hazırladığımız basın açıklamamızı paylaşmak istiyoruz. Bize gönülden destek olan, etkinliklere gelebilen ve gelemeyen herkese sonsuz teşekkürler.

Saygılarımla

Nejat Ünlü
Pozitif Yaşam Derneği
Başkanı

DERNEK BAŞKANININ KONUŞMASI

Değerli destekçilerimiz, gönüllüler, basın mensupları ve katılımcılar; 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliklerine hepiniz hoş geldiniz.

Öncelikle 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliklerimizin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce, hiçbir sebep gösterilmeden Kadıköy Meydanında yapılmasına izin verilmemesini kınıyorum. Bu kararı hem ayrımcılık olarak görüyorum, hem de sağlık gibi son derece önemli bir konunun ülkemizde hala nasıl anlaşıldığını gösteren örnek bir karar olarak niteliyorum. Tüm dünyanın bu kadar önem verdiği bir konunun ülkemizdeki bu sahipsizliği kabul edilemez ve umuyorum bu anlayış ve tavır ileride değişir.

Evet, dünya HIV/AIDS konusunda var gücüyle çalışıyor hem de küresel krize rağmen. Tıbbi alanda meydana gelen gelişmeler gelecek adına bizlere umut veriyor. Örneğin bu yıl 20den fazla yeni ilaç duyuruldu, 50 yeni ilaç da önümüzdeki yıllarda açıklanacak. Koruyucu ve güçlendirici HIV aşıları ise halen geliştirilmekte. Geçtiğimiz yıl 20 eski ilaç yan etkileri azaltılmış ve daha güçlü haliyle yeniden üretildi. Evet, bu gelişmelere göre kısa süre sonra, yeni ve çok başarılı ilaçlardan bahsederken, çok uzun olmayacak bir gelecekte de aşı ve tedaviden bahsediyor olacağız. Umutlanmak için çok fazla sebebimiz var.

Üzücü gelişmelerden de bahsetmek gerek. Ne yazık ki hala sayılar yükseliyor ve bu yıl biz şimdiye kadarki bütün sayılardan çok daha fazla bir sayı bekliyoruz. Bu sene ki beklentimiz 900 yeni tanı. % 130’luk bir seyirle dünyanın en yüksek oranını yaşadığımızı düşünüyoruz. Ne yazık ki ülke olarak hala HIV/AIDS gerçeğini görmezden gelip, özellikle ön yargılar konusunda hala başarılı kampanyalar gerçekleştiremiyoruz. Önlemeye yönelik hiçbir şey yapmazken, HIV’le yaşayanların yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetleri de hala zenginleştirmiyoruz.

Biz, Pozitif Yaşam Derneği olarak çoğunlukla yurt dışından projelerle ayakta kalan bir derneğiz. 2012 yılında küresel kriz nedeniyle derneğimizi ayakta tutacak destekleri bulmakta çok zorlandık. Hemen her yıl küçülürken, yaptığımız ilaç desteği, tedavi desteği, psikolojik ve yasal destekler süratle daralıyor. Hiçbir destek görmezken, ödediğimiz vergiler belimizi bükmekte. Ne yazık ki ülke içerisinden umduğumuz desteği de bulamıyoruz. Tüm bu imkânsızlıklar nedeniyle HIV’e yaşayanlara hizmet vermekte zorlanıyor, önleme faaliyetlerinde ise hiç bulunamıyoruz.

Yine de var gücümüzle direniyor, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bize ufak ufak katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Bu katkılarla bu sene gerçekleştirdiğimiz 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nü “ANNEDEN BEBEĞE GEÇİÇİŞİ DURDURALIM!” diyoruz. Evet, HIV’le yaşayan anne ve babalar NEGATİF bebek sahibi olabiliyorlar. Ama HIV+ olduklarını bilirlerse ve gerekli tıbbi desteği alırlarsa. Buradan tüm kamuoyuna duyurmak istiyorum, anneden bebeğe HIV geçişi durdurulabilir. Dünyadaki hedef SIFIR, SIFIR, SIFIR!dır.

Yani SIFIR BULAŞI, AIDS SEBEBİYLE SIFIR ÖLÜM ve ANNEDEN BEBEĞE SIFIR HIV GEÇİŞİ..

Değerli paydaşlarımız… Şimdiye kadar 28 NEGATİF bebeğimiz dünyaya geldi. Tamamı bizden aldıkları destek ve değerli Türk doktorlarının disiplinli ve dikkatli çalışmasıyla gerçekleşti. Tüm Türkiye’de hamile kadınların HIV taramasından geçmesini, HIV tanısı alan kadınların psikolojik destek görmelerini, doğum ekiplerinin HIV konusunda bilgilendirilerek yanlış davranışların önüne geçilmesini, doğan bebeklerin doğru tedavilerle takip edilmesini talep ediyoruz.

Her zaman dediğimiz gibi HIV yayılımı ancak FARKINDALIK ve EĞİTİM ile durdurulabilir. Ancak ne ilkokullarda, ne ortaokullarda, ne lisede, ne de yüksekokullarda hiçbir HIV bilgisi verilmemektedir. Üstelik ailede de, sokakta da medyada da bir HIV bilgilendirmesi yapılmamaktadır. Peki, gençlerimiz kendilerini nasıl koruyacak? Çocuklarımız nasıl bilgilenecek? Ayıplamak ve korku korumuyor. Öyleyse pozitif olan her bir bireye karşı sorumluyuz. Öyleyse bir şeyler yapmalı ve gençliği bilgilendirmeliyiz. İşte bunun için aileler, sivil toplum ve kamu birlikte çalışmalıdır.

Değerli misafirlerimiz,

Pozitif Yaşam, Türk Tıp Öğrencileri Birliği TurkMISC ve Beşiktaş’ta bizi bekleyen Galatasaray Rotaract Kulübü olarak İstanbul’daki etkinlikleri birlikte yapıyoruz. Kendilerine ve bizden maddi olarak desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Her sene daha da fazla kişiye ulaşıyoruz. Bu da bize ülkemizdeki farkındalığının arttığını müjdeliyor. Sizlerin de burada olması ve yürekten desteğiniz geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Çok önemli bir görevi gerçekleştirdiğimizi lütfen unutmayalım. Çünkü sadece HIV’le yaşayanlara değil, henüz HIV+ olmamış bütün insanlara karşı sorumluyuz. Herkese teşekkürler…

NEJAT ÜNLÜ