Skip to content Skip to footer

Önyargı balonları uçtu, gerçeklerle yürüdük!     1 Aralık 2009

Pozitif Yaşam Derneği bugün 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında, 42 kurum ve kuruluşun temsilcileri, sanatçılar ile birlikte “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!” demek için sokaktaydı.

HIV ile yaşayanlar, anneleri, babaları, çocukları, eşleri, arkadaşları… kadın ve gençlik örgütleri, doktorlar, öğretmenler, hukukçular, sanatçılar, özel sektör temsilcileri, dansçılar, pantomimciler, mitolojik tahta bacaklar bando eşliğinde Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar ritim eşliğinde, renkli görüntülerle yürüdü.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sanatçı Arzu Yanardağ, Teoman Nemrutlu ve Ayça Damgacı’nın katıldığı yürüyüşte farklı mesleklerden, farklı örgütlerden ve yaşlardan insanlar bir araya geldi ve önyargı balonlarını havaya bıraktı.

Önyargıları geride bırakıp gerçeklerle devam etmek için bir araya gelen katılımcılar şu gerçeklere vurgu yaptı: “HIV bugün herkesi, hepimizi ilgilendiriyor. Dünyada tahmini 33 milyon HIV ile enfekte kişinin %50 kadarını kadınlar ve % 7 kadarını ise çocuklar oluşturmakta.  1996 yılında çıkan Antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaçlar ile HIV pozitif kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilir hale geldi. Tıp HIV pozitif kişilerin kaliteli yaşamasına imkan sağlamışken, maalesef önyargılar buna izin vermiyor.

İstanbul’daki etkinliğe paralel olarak Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMISC), Habitat için Gençlik ve Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun destekleriyle gençler Türkiye genelinde 24 ilde HIV/AIDS’e ilişkin önyargılardan kurtulmak için etkinlikler düzenledi.

“Ayrımcılığı önleyemezsek, hastalığın yayılmasını da önleyemeyiz”

Önyargı balonlarının havaya bırakıldığı basın açıklamasında Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) müdürü Ela Aktürkoğlu yaptığı konuşmasında; Dünya’da HIV/AIDS’e ilişkin önleme çalışmaları ile yeni vaka sayılarında sabitlenme, hatta kimi ülkelerde azalma olduğunu kaydetti. Tüm insanların HIV/AIDS’e ilişkin tedavi, bakım, önleme ve desteğe erişiminin temel insan hakları olduğunu vurgulayan Aktürkoğlu, HIV ile yaşayanlara ve yüksek risk altındaki gruplara yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılmasının önemini vurguladı.

Aktürkoğlu konuşmasını “Ayrımcılığı önleyemezsek, hastalığın yayılmasını da önleyemeyiz ” sözü ile tamamladı.

“Damgalanma korkusu ve ayırımcılık ülkemizde geçerliğini koruyor”

2009 yılında HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin tedavisine yönelik birçok önemli gelişme kaydedildiğini belirten Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten; “Hala durumlarının farkında olmayan ve tedavi ihtiyacı olup, buna ulaşamayan milyonlarca insan mevcut. Damgalanma korkusu ve ayrımcılık dünyadaki birçok toplumda ve ülkemizde geçerliğini koruyor” dedi.

Epideminin henüz çok kötü etkilemediği ülkemizde HIV/AIDS’in yayılma hızını azaltacak önlemlere öncelik vermemiz gerektiğini vurgulayan Korten; “Bu vesile ile devletin çeşitli kurumları, sağlık hizmeti veren bizler ve HIV ile yaşayanlar ve yakınlarının ortak çabalarının bu savaşımda çok önemli bir rol oynadığını bir kez daha hatırlatarak tüm katkıda bulunan kuruluşlara gelecekteki çalışmalarında başarılar diliyorum” mesajını verdi.

Önyargı HIV’den çok daha tehlikeli bir virüstür!

Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu R. Kaykı, “Bugüne kadar korku söylemleri HIV’in yayılımını engellemeye yetmedi. Bu söylemler HIV tanısı almış kişilerin hayatını gereksiz yere zorlaştırdı. Bugün karanlık, korkutucu görüntüler değil renkli kimliklerimizle HIV/AIDS’e dikkat çekmek, HIV/AIDS ile ilgili önyargıları bırakıp, gerçekleri konuşmak ve yaygınlaştırmak için bir aradayız” diyerek başladığı konuşmasına, şu sözlerle devam etti;

“28 yıl önce HIV tanımlandığı zaman hakkında çok az şey bilinmekteydi. Çok kısa bir zaman sonra bilimsel çevreler HIV’in sosyal ilişkilerle bulaşmadığını ispatladı. Öte yandan 1996 yılında çıkan Antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaçlar ile HIV pozitif kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilir hale geldi. 2008 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma, HIV pozitif kişinin ortalama yaşam süresinin 69 yıl olduğunu açıkladı.”

Sayılar Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor!

En önemli ve en zararlı önyargılardan birinin HIV/AIDS’in ülkemizin sorunu olmadığı düşüncesinin yaygın olduğunu belirten Kaykı; “Açıklanan yeni 2009 verilerine göre dünyanın pek çok yerinde vaka sayıları sabitleştirilmiş durumda. Ülkemizde yeni vaka sayıları günden güne artmakta.8 yılda 3 katına çıkmış olan bu sayılara rağmen maalesef HIV/AIDS gerek devletin sağlık politikaları içinde gerekse toplumun genelinde öncelik olarak görülmüyor” diyerek artan sayılara dikkat çekti.

Etkinlik yapılan diğer iller

 1. Adana
 2. Ankara
 3. Antalya
 4. BİGA
 5. Bursa
 6. Çanakkale
 7. Denizli
 8. Edirne(Trakya)
 9. Gaziantep
 10. Isparta
 11. İstanbul
 12. İzmir
 13. Kayseri
 14. Kırıkkale
 15. Kocaeli
 16. Konya
 17. Kütahya
 18. Manisa
 19. Mersin
 20. MUGLA TOG
 21. Samsun
 22. Sivas
 23. Van
 24. Zonguldak Karaelmas

Kurumsal Destekleyici

·   Beyoğlu Belediyesi

·   Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

1 Aralık Etkinlik Sponsorları

·   Gilead Türkiye

·   Jannsen Cilag Türkiye

·    Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS)

 

Düzenleme Komitesi

·   Pozitif Yaşam Derneği (PYD)

·   İmece

·   Marjinal Porter Novelli

·   Marche Event

Destekleyen Kuruluşlar

 • DKT International
 • POWER FM
 • MAC Kozmetik
 • VGS Prodüksiyon

Destekleyen Sivil Toplum Kuruluşları  

·   Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMISC)

·  Habitat için Gençlik

·  Ulusal Gençlik Parlamentosu

·  Açık Toplum Vakfı

·  İstanbul Diş Hekimleri Odası

·  Uluslararası Af Örgütü

·  Helsinki Yurttaşlar Derneği

·   HIV/AIDS STK Platformu

·   2010 Gönüllüleri

·   AIDS Savaşım Derneği

·   İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV)

·   Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD)

·  Sağlık Hakkı Hareketi Derneği

·   İstanbul Tabipler Odası

·   Listag

 ·   Toplum Gönüllüleri Vakfı

·   Amargi

·  KAOS GL

·  Kısa Dalga Gençlik Merkezi

·  Hangar Sanat Derneği

·  Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi

·  Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK)

·  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önleme Derneği (Kadın Kapısı)

·  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Derneği

·  Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

·   Galatasaray Rotaract Klübü

·   Engelsiz Sanat Derneği

·   Küresel Eylem Grubu

·   Yeşiller