Skip to content Skip to footer

24 Aralık 2011 tarihinde yayımlanan Akşam Gazetesi’nin haberine göre ‘Yeşil Kart’ sahipleri 1 Ocak 2012’den itibaren SGK çatısı altına giriyor… SGK Başkanı Fatih Acar, konuyla ilgili merak edilenlere ışık tuttu. Yeşil kartlılar 1 yıllık vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde sağlık imkânlarından yararlanmaya devam edecek. İşte bütün soruların yanıtları…

İŞTE TÜM MERAK EDİLENLER

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, yeşil kartla ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Acar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 9,1 milyon yeşil kartlının genel sağlık sigortalısı olarak SGK’nın bünyesine katılacağını söyledi. Türkiye’deki 62,9 milyon kişinin bugün itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında olduğuna işaret eden Acar, bunların SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı  mensuplarıyla bakmakla yükümlü olduğu kişiler olduğunu dile getirdi. 1 Ocak 2012’den itibaren yeşil kartlıların da SGK’ya gelmesiyle toplam 72 milyon kişinin genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alınacağına dikkati çeken Acar, ‘Burada kapsam dışı olan bir kesim var, tutuklu ve hükümlüler (127 bin kişi), er, erbaş ve yedek subaylar (650 bin kişi) ile banka sandıkları… İnşallah bunlar da 2013 yılında kuruma devredilecek ve kurum 74 milyonu genel sağlık sigortası bünyesine almış olacak” diye konuştu.

Özel hastanelerle yapılan sözleşmeleri yeniledik

ÖZEL hastanelerle yapılan sözleşmeleri hastaların hukukunu koruyacak şekilde tamamen yenilediklerini ifade eden Acar, ”1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yeni sözleşmelerle hizmet vermeye başlayacağız” dedi. Acar, şöyle devam etti: Kurumla sözleşme yaptığı branşlarda görev yapan bütün kadrolu ve kısmi zamanlı hekimlerin kuruma bildirilerek tamamı üzerinden hizmet sunma zorunluluğu getiriliyor. Bazı hastanelerimizde, ‘Biz SGK ile anlaşma yaptık, bu bölüm bu hastalara ait, bu bölüm diğer hastalarımıza ait’ durumuna son veriyoruz. Bizimle sözleşme yapan hastaneler tüm doktor ve branşlarını hastalarımıza açacaklar. Bu çok önemli bir açılımdır.

Kayıtlı olmayan 1.7 milyona çağrı

l YEŞİL kartlılar, 1 yıllık vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecek.

l YEŞİL kartlılar, vize süreleri dolduğu zaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler ve gelir testi yaptıracak.

l GELİR düzeyi asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişiler, primleri devlet tarafından ödenerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

l GELİRİ asgari ücretin üçte biriyle asgari ücret arasında olanlar 33 TL, geliri asgari ücretle asgari ücretin 2 katı arasında olanlar 100 TL, geliri asgari ücretin iki katının üzerinde olanlar da 200 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

l SİSTEME kayıtlı olmayan 1.7 milyon kişi SGK’ya müracaat etmezse veya yeşil kart vize süresi dolanlar 1 ay içinde gelir testini yaptırmazsa asgari ücretin 2 katından fazla geliri olduğu kabul edilecek ve buna göre prim ödemek zorunda kalacak.

Bir doktor bir günde 250 reçete yazıyorsa…

SİVRİSİNEKLERLE uğraşmadıklarını, bataklığı kurutacak önlemler almak için çalışmalar yaptıklarını belirten Acar, ”Risk odaklı denetim dediğimiz, eczane-doktor-hastane arasındaki üçgende yaşanan birtakım ilişkiler varsa bu ilişkileri ortaya koyacak risk odaklı denetim anlayışını 2012 yılında uygulamaya koyuyoruz. 16 ayrı risk grubuna göre çalışmalarımızı tamamladık. Bir doktor günde en fazla ne kadar reçete yazabilir? 60 olsun. 250 yazıyorsa, bunu değerlendireceğiz. Veya bir eczane, bütün pahalı ilaçlar buradan alınıyor, aynı doktor yazıyor, aynı eczacı, aynı hastane… 2012’de bunları sorgulayacağız’ dedi.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/yesil-devrim-1-ocak-2012de-basliyor–87751h.html