Skip to content Skip to footer

 

18 – 23 Temmuz 2010 tarihleri arasında Viyana’da “Haklar Burada, Haklar Şimdi” sloganı ile sekizincisi düzenlenecek olan AIDS 2010 Konferansı’na 7 kişilik ekibimizle katılıyoruz.

2008 tarihlerinde Meksika’nın başkenti Mexico City’ de yapılan ve 22 bin kişinin katıldığı 17. Uluslararası AIDS Konferansının ilk mesajı “Küresel Hareket, Şimdi!” idi.

Pozitif Yaşam Derneği olarak ilk kez katıldığımız Uluslararası AIDS konferansında kurduğumuz standımızla “Türkiye’nin daha fazla pozitif ilgiye ihtiyacı var! / Turkey needs more positive attention!” başlığıyla yer almıştık. Standımızı çok sayıda örgüt temsilcisi, HIV/AIDS alanında çalışan doktorlar, özel sektör temsilcileri ziyaret etmişti. Benzer örgütlerle iletişime girmek, uluslar arası bağlantılar kurmak ve iletişimleri güçlendirmek, diğer örgütlerin çalışmalarını izleyebilmek ve bu büyük uluslararası organizasyonun parçası olmak açılarından çok faydalı olmuştu.

Bu yıl da Viyana’da düzenlenecek olan XVIII. Uluslararası AIDS Konferansı’nda “Türkiye’nin hala ilgiye ihtiyacı var” sloganımızla yer alacağız. .

Standımızda 7 kişilik ekibimiz ile Türkiye’yi temsil edeceğimiz kongrede ayrıca Hak ihlalleri Raporu 2008-2009, Hukuk Poliklinikleri Projesi ve Stigma İndex* Türkiye anket sonuçlarını paylaşacağımız 3 ayrı poster sunumumuz da olacak

25.000 kişinin katılacağı öngörülen XVIII. Uluslararası AIDS Konferansının açılış konuşmasını eski ABD Başkanı Bill Clinton yapacak. Kongrede HIV ile yaşayan kişiler,  bilim insanları ve diğer paydaşlarla birlikte HIV/AIDS alanında yapılan çalışmalar ile son bilimsel gelişmeler paylaşılacak.

NEDEN VİYANA?

D ünya liderleri tarafından evrensel erişim için belirlenen 2010 yılı; HIV önleme, tedavi, bakım ve destek için ülkelerin verdikleri sözleri tutmaları ve hedeflere yönelik çalışmaların arttırılması beklenmekteydi.

Konferansta bu güne dek HIV/AIDS alanında hükümetler tarafından verilen sözlerin ne kadar yerine getirildiğinin değerlendirilmesi ve Evrensel Hedeflere ulaşılması yolunda 2010 yılına kadar takip edilmesi için “İnsan Hakları ve Evrensel Erişim” sloganı ile başlayan hareket bu yıl Viyana’da devam edecek.

Viyana, Batı Avrupa ve Doğu Avrupa’da yükselen HIV yayılım etkisinin incelenmesi açısından köprü niteliğinde. AIDS 2010 konferansının Viyana’da olması insan hakları ve HIV arasındaki kritik bağlantıyı vurgulamak, konuya dikkat çekmek ve güçlü bir sinerji oluşturmak açısından iyi bir fırsat. Oturum çeşitleri – soyut odaklı sunumlar, sempozyumlar, uydu toplantıları, sergiler ve Other related activities, including the Global Village, satellite meetings, exhibitions and affiliated events, will contribute to an exceptional opportunity for professional development and networking. ilgili faaliyetler, mesleki gelişim ve ağlar bu fırsata katkıda bulunacak.

Konferans süresinde gerçekleşen gelişmeleri paylaşacağız.

* Stigma İndex (HIV ile Yaşayan Kişiler İçin Damgalama Göstergesi)

HIV ile yaşayan kişilerin Doğru tedavi ve bakım ulaşmasının önünde duran engellerden belki de en önemlisi Stigma (Damgalama)’ dır. Stigma Index temel olarak HIV ile yaşayan kişilerle yapılan bir anket çalışması. Şu an dünya genelinde 50’den fazla ülkenin katılımıyla sürekli büyüyen bu kullanışlı araç, HIV’e bağlı damgalama ve ayrımcılığı her açıdan ele alarak somut bir kanıt oluşturuyor. Ülkemizde bu uygulama Pozitif Yaşam Derneği tarafından yürütülmektedir.