Skip to content Skip to footer

UNITED ve Durde’nin Birlikte Hazırladıkları “Nerede Durmalıyız? İnsan Hakları için bir Haritalama” Etkinliği Şile’de Gerçekleştirildi.

Özellikle Nefret Suçları Platformunda birlikte çalıştığımız DUR DE! geçtiğimiz aylarda UNITED’ın ülkemizde yapacağı 5 günlük konferansa derneğimizi de davet etmişlerdi. DUR DE ve UNITED birlikte oluşturdukları gündemde Pozitif Yaşam Derneği’ne de yer vermeyi, bizim bir sunumla veya bir etkinlikle katılmamızı önermişlerdi. 22-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansa 85 genç Avrupa’nın pek çok ülkesinden katıldı.

Dernek olarak bizim de temsil edildiğimiz toplantıda, 15’e yakın konuşmacı ve etkinlik düzenlendi. Özellikle azınlık hakları, azınlık-çoğunluk ilişkileri, LGBTQ olmak, ayrımcılık, Islamophobia ve göçmenlerin konuşulduğu ve çalışmaların örneklendiği konferansda biz de Bozkır Yangın’ı adlı oyunla katkıda bulunduk. 10-15 kişilik gruplarla oynanabilen oyun, HIV tanısı alma süreçlerini anlatan bir simülasyon ve rol yapma oyunu. Oyun sırasında katılımcılara sık sık duyguları ve düşünceleri sorularak katılımcı olmaları sağlandı. Son derece eğlenceli geçen oyunda, gençler bilgilerini tazelerken, ülkemizle ilgili gerçekleri de öğrenme şansı buldular… Benzer şekilde bizler de Avrupada’ki yaklaşım ve önleme anlayışının nerede olduğunu görme şansı bulduk