Skip to content Skip to footer

TurkMSIC Genel Kurul toplantısı

22 Nisan 2007 tarihinde Türkiye’nin en büyük tıp öğrenci organizasyonu olan Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Komitesi (TurkMSIC-Turkish Medical Students’ International Committee)’ nin 55. Nisan Genel Kurul Toplantısı  yapıldı.

26 Tıp Fakültesinin üye olduğu TurkMSIC’ in; Türk tıbbındaki yerini konuşmak, gelecekteki projeler için amaç ve hedefler belirleyip sağlık alanında önemli adımlar atmak olan genel kurul toplantısının gündeminin başlıkları arasında; PYD’ne de farkındalık yaratmak  ve HIV ile Yaşayanlara Yönelik Sosyal Ayrımcılığın Önlenmesi için bir oturum düzenlemesi yer alıyordu.

120 kişinin katıldığı genel kurul toplantısında yapılan oturum da yüksek ilgi gördü.

Güzel bir şiir ile başlayan ve 3 yıldır HIV ile yaşayan bir  HIV+ ‘in öyküsünün ses kaydını dinlettikten sonra ilaç tedavisi sayesinde AIDS evresinden hızla eski sağlığına geri dönen diğer bir HIV+ kişi tarafından da sağlık alanında yaşanan ihlaller ve HIV + bireylerin maruz bırakıldığı zorluklar anlatıldı.

Dinleyenleri çok etkileyen ses kaydı  için her seferinde “o Çapa durağında kendini canlı bir bomba gibi hissetmesi beni çok etkiledi, sanki o anı ben yaşıyormuşum gibi aynen hissettim” diye, kurulan empatiyi gösteren yorumlar geldi.

Diğer  tıp öğrencileri ve stajyer doktorlardan gelen diğer yorumlardan bazıları ise şöyle:

o  Bizlere derslerde bunları hiç anlatmıyorlar. Gerçekten söyledikleriniz çok doğru bizlerde hocalarımızdan nasıl görüyorsak öyle yapıyoruz. Hastaları sadece iyileştirilmesi gereken bedenler olarak görüyoruz. Ama siz bu bedenlerin bir insana ait olduğunu, onların duyguları olduğunu çok iyi anlattınız bize.

o  Ben 4 yıldır CS/ÜS akran eğitimcisiyim. Bu alanda savunucuyum diyorum, HIV/AIDS anlatıyorum…. ama yok hayatımda böyle bir oturuma katılmadım ben. Oturumu dinledikçe daha ne kadar çok eksiğim olduğunu anladım…..

Ben de HIV ile yaşayanlarla birlikte omuz vererek “Daha çok insanca yardım, daha çok insanca yaklaşım ” demek istiyorum…