Skip to content Skip to footer

Arama motorlarından hayatımıza giren Sosyal Medya kahramanları bu kez çok farklı bir projeyle karşımıza çıktı…

Her gün ne giydiklerini, nerelere gittiklerini, ne yediklerini, ne hissettiklerini anlatan Türkiye’nin “En çok takip edilen sosyal medya yazarları” bu kez “İyi Kalpli” bir proje için bir araya geldi. Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom önderliğinde kurulan “SorumluBlog” Sosyal Medya’nın Sosyal Sorumluluğunun bilincinde olduğu mesajını veriyor.

“Bize İyi Kalbin Gerek” fotoğraf sergisi profesyonel Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom tarafından “SorumluBlog” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında HIV ve AIDS’e dikkat çekmek amacıyla oluşturuldu. Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel tarafından görüntülenen 20 Sosyal Medya yazarı projeye katkıda bulundu.  Hepsi birbirinden farklı 20 karakter tek bir amaç için kamera karşısına geçti. Kimi bebek sahibi olacak bir HIV pozitifi temsil etti kimi de,  HIV ile yaşayanların evlenebileceğini vurgulamak için üzerine gelinliğini geçirdi. Bu karelerin hepsi ayrımcılığa yer olmayan tek bir piknik örtüsünün üzerinde gerçekleşti.  Pucca sevgilisini streç film olmadan öpemiyor, Moda Cadısı elinde çamaşır suyu, yüzünde maske HIV ile yaşayanları tedavi etmeye çalışıyor, Cindrella HIV pozitif olduğu için toplum tarafından dışlanıyor…  Projede yer alan herkesin vücudu HIV/AIDS’in simgesi olan kırmızı kurdelelerle süslendi.  Makyaj ve Body Paint projenin ana sponsoru olan M.A.C kozmetik tarafından gerçekleştirildi.

Moda dünyasının backstage otoritesi M.A.C Kozmetik M.A.C AIDS Fonu faaliyetleri çerçevesinde projenin ana sponsoru olurken HIV ve AIDS ile yaşayan kişilere destek vermek adına Türkiye’de faaliyet gösteren Pozitif Yaşam Derneği projeyi destekliyor.

Projenin fikir sahibi olan Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom “SorumluBlog: Bize İyi Kalbin Gerek” Fotoğraf Sergisini anlatıyor:

“29 Eylül 2011 sabahında güne bilgisayarını açmadan başlayamayan pek çok sosyal medya kullanıcısı ilgi çekici bir internet hareketine şahit oldu. Facebook, Twitter, Friendfeed ve Blogspot kanalları ortak bir mesajla kaplandı. Söylentiye göre 20 cesur blog yazarı sizden iyi kalbinizi göstermenizi bekliyordu.

Saat sabah 08:30’da sadece fotoğraf kampanyasına katılan değil, Sorumlu Blog’un sabaha karşı maillerine düşen çağrısına bile hemen dönen blogların hepsinde tek bir mesaj vardı: “HIV/AIDS farkındalığı oluşturmak!”  Sorumlu blogların her biri  HIV ve AIDS ile ilgili bir minik gerçeği, bir doğru bilinen yanlışı okurlarına iletecek postlarla aynı anda aynı coşkuyla yayına girdiler. Sorumlu Blog, Twitter ve Facebook’ta çılgınca yayıldı, paylaşıldı, destek aldı, gururlandırıldı.

Öğle saatlerine yakın #bizeiyikalbingerek hashtagi ile Sorumlu Blog: Bize İyi Kalbin Gerek  Türkiye’de 1. sıradan TT olmuştu bile. Ve çok önemli mesajlar milyonlarca kişiye ulaştı. Kendisini yalnız ya da dışlanmış sanan bir solu HIV pozitifin kalbine dokundu. Pek çok basın yayın organı “Bize İyi Kalbin Gerek”e yer verdi, pek çok ünlü isim ve gazeteci destek mesajları yolladı. Sorumlu Blog dışından da pek çok blog aynı ortak mesaj için bloglarında yer açtı!

Akşam saatlerinde 20 iyi kalp mutlu ve “pozitif”ti, mesajları pek çok yere ulaşmış, pek çok kişiye hayata pozitif bakmak için bir neden daha vermişti. 1 Ekim 2011’de Taksim metrosu yürüyen merdivenler katı Talimhane çıkışında görücüye çıkan sergi toplumun her kitlesine ulaştı. Her gün işe gitmek için metroyu kullanan insanlarımız konuşulmaya bile korkulan HIV ve AIDS konusunu bir anda karşılarında görünce şaşırdılar. Belki adını bile ilk kez duydukları bu durumun ne kadar normal, ne kadar insancıl olduğunu fark ettiler. Hepsinden önemlisi Bize İyi Kalbin Gerek Hareketi Sorumlu Blogların ve onların sorumlu takipçilerinin birlikte ne kadar büyük, kocaman bir  yürek olduğunun, güç ve cesaret olduğunun, önyargıya nasıl korkusuzca kafa tuttuğunun göstergesi oldu.

HIV/AIDS ahlaki değil tıbbi bir durumdur, HIV ile yaşayan insanların izole edilmesi büyük bir insanlık ayıbıdır. Çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece #bizeiyikalbinizigösterin!

Sorumlu Blog Adına: Miray Uçar ve Styleboom

Not: Bu projeye katkısı olan başta tüm sorumlu bloglara, ana sponsorumuz M.A.C Cosmetics’e, muhteşem destekçimiz, danışmanımız Pozitif Yaşam Derneği’ne, İBB’ye, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve pek tabii ki fotoğraf sanatçımız Dilan Bozyel’e sonsuz teşekkürler!”

Detaylı Bilgi için :  www.sorumlublog.com

Facebook             :  facebook.com/sorumlublog

Twitter                   :  twitter.com/sorumlublog

Projeye Katılan Sosyal Medya Kimlikleri

Pucca, Ceri Levis , Onur Yuksel, Koray Caner, Serapla Moda, Zet Fashion, Cindrella Under The Umbrella, Moda Cadısı,  Modenise,  Atgotten, Kim Lan Bu Hayatimin Erkegi, Pipi Disko, French Oje,  Twitdayı ,Can Direkli,  Alışveriş Cini, Fashion By Siu, Bilun Şen,  Stilize, Styleboom, Miray Uçar