Skip to content Skip to footer

Okul kapanmış ve tüm arkadaşlarım kurumsal bir şirkette staj kovalamaya başlamıştı. Ben de bir kaç yere başvuruyor ama gerçekten istediğim şeyin bir şirkette staj olup olmadığından emin olamıyordum. Çünkü ileride yapmak istediğim işin uluslararası bir yardım kuruluşunda ya da sosyal bir örgütte çalışmak olduğunu biliyordum, en azından şu an için hedefimde bu var… Bu amaçla Sivil Toplum Kuruluşları (STK)  taramaya başladım, ilk olarak aklımda Ulusararası Af Örgütü vardı. Yaptıkları işleri az çok biliyordum. Pozitif Yaşam Derneği gözüme çarpan ikinci STK oldu. Derneği Dünya AIDS Günündeki çalışmalarından duymuştum ancak tam olarak neler yaptıklarını bilemiyordum. Siteyi gözden geçirdim ve yer almak istediğim derneğin kesinlikle Pozitif Yaşam Derneği olduğuna karar verdim.

Çünkü; HIV/AIDS’i ben de bilmiyordum.

Çünkü; benim de önyargılarım vardı.

Çünkü; bu konuda dünyada kat edilmesi gereken çok uzun bir yol olduğunun farkındaydım.

Tüm bu sebeplerle ama öncelikle sadece kendim için, kendi önyargılarımdan kurtulmak için ve bu konuda bilgilenmek için Derneğe ulaştım. Daha ilk iletişimimde sımsıcak bir cevapla karşılandım. Derneğe kahve içmeye davet edilmiştim. Staj sürecim bu şekilde başlayıverdi.

Tanıştığım her dernek üyesi beni içtenlikle karşıladı ve staj sürecim boyunca yardımlarını esirgemediler. Sorduğum hiçbir soru cevapsız kalmadı. Dernek tarafından yapılan toplantılarda HIV/AIDS konusunda tatmin edici şekilde bilgilendim ve bir anda kendi sosyal çevremi bu konuda bilgilendirir hale geldim, herkes bana sorular sormak istiyordu. Aslında bu durum böyle bir derneğin toplumda konumlanmasının ne kadar önemli olduğunu gösteren iyi bir örnek. İnsanlar ya bilmiyor ya da yanlış biliyorlar. Pozitif Yaşam Derneği üstüne düşen görevi hakkıyla yerine getiriyor. Hem yerel hem de uluslararası birçok dernekle çalışmalar yürütüyor. Orda bulunduğum bir ay süresince yurtdışından birçok araştırmacıyı ağırlayan dernek bu konuda Türkiye’yi temsil eder durumda gerçekten.

Stajım süresince benim görevim yabancı kaynakları taramak ve bu konuda yazılmış makale/metinlerin çevirisini yapmaktı. Uluslararası basında çıkmış yazılar, yeni araştırmalar ve UNAIDS’in yayınlarını çevirmek günümüzde HIV/AIDS konusunda ne aşamada olunduğunu öğrenmemi sağladı. Dünya’da bugün neler yapılıyor, hangi ülkeler bu hastalıktan daha muzdarip ve yardımlar ne şekilde yapılıyor en önemlisi de amaca hizmet ediyorlar mı? Bu konularda çeviri yapıyor olmak bana inanılmaz bir birikim kattı diyebilirim.
Stajım Pozitif Yaşam Derneğinin pozitif enerjili çalışanlarıyla kesinlikle başlarken koyduğum hedeflerin daha ötesine ulaştı. Hepsine ayrı ayrı bir kez daha teşekkür ediyorum. Ama en çok Türkiye’de HIV/AIDS  konusundaki bilinçlendirme ihtiyacını tam bir özveriyle gidermeye çalıştıkları ve bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıkları için teşekkür ediyorum. Stajım bitmiş olabilir ama her zaman desteğini hissedebileceğim ve desteğe hazır olacağım bir dernek Pozitif Yaşam…

Müge Öner

Pozitif Yaşam Derneği 2011 Temmuz Ayı Stajyeri