Skip to content Skip to footer

“Sivil Toplum Kuruluşlarının Yasama Sürecine Katılımının Güçlendirilmesi” çerçevesinde, 15-16 Mart 2012 tarihlerinde TBMM’de sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili tarafların yer aldığı çalıştaya katıldık.

Amacı; Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımının desteklenmesi olan ve Hollanda Hükümeti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Yasama Sürecinin Güçlendirilmesi” adlı MATRA Projesi yürütülüyor.

Projenin, “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yasama Sürecine Katılımının Güçlendirilmesi” ayağında, 15-16 Mart 2012 tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili tarafların katıldığı bir çalıştay düzenlendi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Yasama Sürecine Katılımının Güçlendirilmesi ile ilgili yasa teklifi üzerinde müzakereler yapıldı. Sivil toplumun kapsamı, görüş alma mekanizmaları, kapsayıcılık, şeffaflık, katılım ve açıklık ilkesi, STK’ların kamu yararı statüsü, oluşturulacak fon ve kaynaklar konularında ortak hafıza oluştu.

2 gün boyunca yoğun ekip ruhuyla çalışan STK’lar gündem maddeleriyle ilgili önemli tespit ve bakış açıları ortaya çıkardı.

Katılan sivil toplum ve kuruluşları şöyle:

Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODİDER), Altı Nokta Körler Vakfı, Sivil Toplum Akademisi (STA), Arama Kurtarma Derneği (AKUT),  İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), İnsan Hakları Ortak Platformu(IHOP), Milli Demokrasi Enstitüsü (NDI), Pozitif Yaşam Derneği, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), Sivil Toplum Kuruluşları İçin Teknik Destek Projesi Türkiye Ofisi (TACSO), Şeffaflık Derneği, Türkiye Çevre Platformu, Uçan Süpürge, Parlamenter Danışmanlar Derneği, Narlıdere Zihinsel Engellileri Koruma ve Destekleme Derneği, Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, Türkiye Küçük Millet Meclisleri