Skip to content Skip to footer

 

HIV ile ilgili şifa(cure, tam tedavi) arayışında kök hücre transferi ve antikorlar önemli bir yer kaplıyor. HIV ile yaşayıp şifa bulmuş ve tek kişi olan Timothy Brown’dan kısaca bahsederek mevcut kök hücre denemelerinden bahsedelim.

– Timothy Brown HIV ile yaşayan bir lösemi(kan kanseri) hastasıydı. Bu sebeple iki defa hematopoietik kök hücre nakli olması gerekti. Nakilden sonra gelişen versus host hastalığı sahip olduğu nadir bir mutasyon ile birleşince HIV anlamında tam bit şifaya kavuşmuş oldu. Vücudunda hala HIV virüsü saptanmıyor.

– Dünyanın farklı yerlerinde kök hücre nakli olmuş birçok HIV ile yaşayan birey var. Brown’da gelişen durum başka hiçbir yerde gözlenmemiş. Araştırmacılar bu özel duruma sebep olan şeyin tam olarak ne olduğunu ve diğer HIV ile yaşayan bireyler için nasıl uyarlanabileceği üzerine çalışıyorlar.

-HIV ile yaşayan bireyler için yürütülen kök hücre çalışmalarında öncülerden birisi Utrech Üniversitesinden Dr. Monique Nijhuis’in yürüttüğü ICISTEM(www.icistem.com) projesi. 3 yıla yakın süredir yürüttükleri ve 9 ülkeden 37 hastanın katıldığı çalışmada şimdiye kadar Brown gibi küre kavuşan olmamışsa da ümit verici sonuçlar gözlenmiş.

-Tüm hastalarda nakil sonrası viral DNA azalışı gözlenmiş. Ayrıca bir hastada nakil sonrası rezarvuar denilen bazı dokular haricinde viral DNA saptanmamış. Başka bir hastada daha ümit verici olan dokular haricinde viral DNA saptanmamasının yanında dokularda da sadece belirlenebilen seviyenin altında viral DNA bulunması. Çalışma hala devam ediyor.

-Antikor tedavisi alanında çalışan Amerikalı araştırmacı Michel Nussenszweig yaptıkları çalışmayı sundu. Kısaca özetlemek gerekirse antikor tedavisi virüsleri baskılayan antiretrovirallerin aksine direkt oladar HIV virüsünü ve HIV ile infekfe olmuş hücreleri hedef aldığı için şifa anlamında ümit verici. Bunun yanında antikorlarda da tedavi bırakıldıktan sonra her ne kadar daha geç olsa da virüsün yeniden yayılması söz konusu. Antikor tedavisinin avantajlarının yanında çok pahalı olması gibi bir dezavantajı var.

-Oturumun sonunda 1983 yılında HIV virüsünü keşfeden ve bu sebeple nobel ödülü almış olan Prof. Dr Françoise Barré-Sinoussi konuştu:

”Bu akşam gerçekleştirdiğimiz oturumda şifaya ulaşmaya yönelik yapılan tüm çalışmalardan ve yaklaşımlardan örnekler görmedik ancak pek çok açıdan ümit vericiydiler. Herkes bana HIV’in ne zaman eradike edileceği(aşı) ve ne zaman bir şifaya kavuşulacağını soruyor. Size şunu söyleyebilirim: Aşı konusunda yakın gelecekten ümitliyim. Küre ulaşmanın ise hemen yarın olmayacağını düşünüyorum, daha gidecek çok yolumuz var ancak o günleri görecek kadar yaşayacağıma eminim.” (Prof. Dr Françoise Barré-Sinoussi 71 yaşında)