Skip to content Skip to footer

Doktorlar Ameliyatı Reddediyor!

Pozitif Yaşam Derneği HIV hastalarına ücretsiz danışmanlık veren, haklarını koruyan ve iletişim ağı oluşturan bir merkez. Derneğin yönetim kurulu üyesi Dr. Nazan Kuzgunkaya hastalıkla ilgili pek bilinmeyen gerçekleri anlatıyor:

 

AİDS İLGİLİ YENİ İLAÇLAR GELİŞTİRİLDİ. HATTA AŞI GÜNDEMDE HIV HALA ÖLÜMCÜL HASTALIK OLARAK TANIMLANABİLİR Mİ?

Hayır değil. Tedavisi olmayan bir hastalık değil HIV+.Türkiye’de 16 yıldır yaşan hastalar var. Dünyada 25 yıl hatta daha uzun süre yaşayanlar var. Çok başarılı ilaçlar çıktı. Bazı hastalar günde 20 tane ilaç kullanıyor (yurtdışında 45 tane kullanan hasta var) çok dikkatli yaşamak, çok iyi beslenmek ve egzersiz yapmak zorundalar ama hayatlarına devam ediyorlar. Burada şu yanlış yapılıyor. Her HIV taşıyıcısı AIDS hastası demek değil AIDS ileri bir aşama. Tedavi o aşamaya gelmeyiş engelliyor zaten.

 

KAÇ HIV+ HASTA VAR TÜRKİYE’DE?

2 bin 412 kişi.99 ‘da bu rakam 983 tü

 

HALA HIV POZİTİFLİLERDEN CÜZZAMLI GİBİ KAÇIYOR İNSANLAR DEĞİL Mİ?
Maalesef virüsten değil virüsü taşıyandan korkuyorlar. Elini sıkmıyor. Aynı ortamda b ulunmak istemiyor. Kanla, cinsel temasla bulaştığını bildiği halde HIV’li hastalar başkalarına virüs bulaştırmamak için çok titiz davranır ayrıca. Çünkü onun sizden mikrop kapma olasılığı sizin ondan HIV kapma olasılığınızdan çok daha yüksek. Bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için sizi hiç etkilemeyen grip virüsü onun için ölümcül olabilir.

 

Bazı doktorların HIV+hastaları tedavi etmeyi reddettiği söyleniyor.
Doğru doktorlar özel eldivenler gibi tüm önlemlere sahip olmalarına rağmen HIV’li hastaları tedavi etmek istemiyor. Ameliyat edilmediği için ölen hastamız var. Oradan oraya sürüklendi. Sonunda kaybettik.

 

Feci bir şey söylüyorsunuz. Hastayı geri çeviren hekimin cezalandırılması gerekmiyor mu?
Evet gerekiyor. Ama ne hastada ne doktorda o bilinç var. Şimdi yavaş yavaş düzeliyor, bu konuda adımlar atıyoruz.

 

Bu yüzden ceza alan doktor var mı?

Şöyle bir olay yaşadık. Bir HIV pozitifli hasta iş yerinde rahatsızlaşıyor. İş yeri hekimine gittiğinde hastalığını söylüyor. Bir süre sonra işten atılıyor. Öğreniyoruz ki iş yeri hekimi patrona bildirmiş durumu. Bu hekim tabip odası onur kurulu’na verildi ve cezalandırıldı.

Tedavi görenin hastalığı bulaştırma riski çok düşük

 

Korunmasız cinsel ilişkide virüs kapma ihtimali nedir?
Tek bir cinsel ilişkide bulaşma riski binde 2.Virüsü birden fazla kere almak hastalığı çok hızlandırıyor. İki HIV pozitifli kişi asla korunmasız ilişkide bulunamaz mesela. Karşındaki insandan virüsü aldıkça genetik mutasyona uğramış yeni virüsler oluşuyor.

 

Tedavi virüsü ne ölçüde etkiliyor?
Tedavi alan insanın bulaştırıcılığı çok düşüyor… İlaçlarla kanda ve cinsel sıvılarda yaşayan virüs miktarı neredeyse sıfıra indirilebiliyor.

 

En büyük sorunlardan biri de gizlilik ihlali sanırım…
Evet. Aslında isimsiz bildirim hakkı var. Ama gerekli gereksiz tüm raporlarda, reçetelerde hastalık tanısı ”HIV+”olarak yazılıyor. Bu da hastaların iş yerlerinde deşifre olmasına neden olabiliyor.

 

HIV+im diye işimden atıldım 2 yıldır tedavi olamıyorum

Tekstil şirketinde çalışıyordum. HIV+ olduğumu öğrendiler ve işten çıkarıldım.2 yıldır iş arıyorum. Askerlikten muaftır diye belge verdiler, üzerinde HIV pozitif yazıyor. O yazıyı gören bana iş vermiyor ki. Başvurdum, yazıyı sildirdim.

 

Can 30 yaşında. Çok yakışıklı bir genç adam. Yolda görseniz manken sanırsınız. Şık bir takım elbise var üstünde… O kadar sağlıklı görünüyorki HIV+ olabileceği aklımın ucundan bile geçmiyor. Zihnimize zayıf, solgun, ölmek üzere olan insan olarak yerlermiş HIV+’liler. Derneğin psikologu sanıyorum onu. Gülüyor… ‘’Yok, ben HIV pozitifim’’ diyor! Şaşkınlığımı anladı.’’Filmlerde gördüğünüz iskelet gibi AIDS hastalarından birini bekliyordunuz değimli?’’ diye soruyor. Ne yalan söyleyeyim öyle… Can, HIV pozitiflilerin için asıl trajedinin hastalık değil, sosyal baskı olduğunu anlatıyor uzun uzun…

 

Nasıl öğrendin HIV+ olduğunu?
Tesadüfen. Beş yıl önceydi. Ağzımda aft denen yaralardan çıkmıştı. İnternetten baktım nedir diye. HIV belirtilerinden biri olarak sayılıyordu. Dişçiye gittim. Aslında hastalığımla ilgisi yokmuş yaranın, ama test yaptırdım ne olur ne olmaz diye. Hastaneden aradılar telefonla ve yüzüme pat diye söylediler

İlk tepki ne oldu?
Büyük bir şok. Şaşkınlık, öfke. Acı çekeceğimi sanıyordum. O yüzden intihar Etmeyi bile düşündüm. Ama doktor ‘tedavisi var. Üstelik durumun mucizevî bir şekilde iyi, şanslısın dedi bana…

 

Neden şanslıymışsın?
Virüs sayım çok düşükmüş.’Bağışıklık sistemini güçlendirecek iyi bir bakım ve diyet yeter’ dedi.’Virüs sayısı yükselirse ilaç kullanmaya başlarsın hiçbir şey olmayacak korkma’ dedi.

 

Virüsü nasıl, kimden kaptığın belli miydi?
Önce kafayı ona taktım zaten. Nereden bulaştı, Nasıl bulaştı? Bir kaç kez korunmasız ilişkiye girmiştim.

 

Bir ilişkin varmıydı? Ona söyledin mi?
Evet. Çok zorlandım ama… Hatta söyleyemedim Destek olmaya çalıştı ilk başlarda ama yürümedi. Cinsel ilişki kurmak istemedi benimle ve sonunda terk etti zaten

 

Sonra?
Kendimi işe verdim. Bir tekstil şirketinde çalışıyordum. Doktorun tavsiyelerine göre yaşamaya başladım çok sağlıklı besleniyordum. İyiydim. Sonra ikinci darbe geldi.

 

Neydi o darbe?
İşten çıkarıldım. Altı aydır çalışıyordum. İş yerinde gayet iyi bir pozisyondaydım. Hiç bir neden göstermediler sonradan duydum ki durumumu öğrenmişler. Sırrımı açtığım yakın bir arkadaşım vardı, o ihbar etmiş beni patronlara. Parasız kaldım. Annemin evine taşındım. Üvey babam var evde. Çalışmıyorum. 30 yaşında adamım işim yok. Hastalığı bilmiyorlar söyleyemedim. Çok kızıyorlar çalışmıyorum diye..

 

2 sene boyunca hiç mi iş çıkmadı yani, nitelikli birisin, dil biliyorsun…
Askerlik durumum vardı. Rapor aldım. Üzerinde HIV+ diye bir yazı yazdılar. Bir yere iş başvurusu yapıyorum. Evrak istiyorlar tabi askerlik belgeside İşverenler HIV+ i görünce vazgeçiyorlar.

 

Askerlik belgesinde yazmak zorunda mı?
Hayır değilmiş. Sonra başvurdum ve değişti. Böyle bir hakkım olduğunu bu derneğe gelmeden önce bilmiyordum.

 

Şimdi tedavin ne durumda? Nasıl hissediyorsun?
Tedavi olamıyorum ki. Testlerimi bile yaptıramıyorum. Masraflı bir hastalık biliyorsunuz. Yılda 15–20 bin dolar gidiyor. Bir test 400–500 YTL. Yeşil kart alabilirsem o zaman tedavi olabilirim.

 

HIV pozitifliler artık normal yaşamlarını sürdürüyor evleniyor, hatta çocuk sahibi olabiliyorlar. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin bu konudaki son gelişmeleri şöyle anlatıyor.’Anne pozitifse ne kadar önlem alırsanız alın çocuk HIV olabiliyor. Hele tedavi görmüyorsanız çocuğun HIV+ olma ihtimali çok yüksek yüzde 35 civarında. Anne tedavi altındaysa binde 5. Ama anne negatif baba pozitifse sperm yıkama tekniği kullanarak çocuk doğurma ihtimal çok yüksek. İstanbul’da bu yöntemi uygulayan bir çift var; Baba pozitif, anne negatif şu an hamile ve doğurmak üzere.’’

 

Pozitif Yaşam Derneği
Tel: 0 216 418 10 61