Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği olarak 16 Aralık 2009 tarihinde Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMISC)’in Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlediği HIV/AIDS konulu paneldeydik.

Panelin ilk bölümünde, Celal Bayar Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana bilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem ACAR HIV/AIDS hakkındaki temel bilgilendirmenin ardından,1980’lerden günümüze HIV/AIDS konusunda kat edilen gelişmeler, HIV/AIDS hakkında yanlış bilinenler, tedavi aşaması ve özellikle sosyal bir travma olarak tanımlanabilecek sendromun; ayrımcılık ve hak ihlali ile devam eden sürecine değindi. Toplumda hâlihazırda eşcinseller ve seks çalışanlarının sendromu olarak yer etmiş tanımlamaların aksine toplumdaki her bireyin karşı karşıya kalabileceği toplumsal bir bulaş olabileceği konusuna da değinen ACAR sunumunu istatistiksel rakamlarla sonlandırdı.

Panelin ikinci bölümünde Pozitif Yaşam Derneği İzmir Temsilcisi; Pozitif Yaşam Derneği’nin misyon ve vizyonuyla ilgili paylaşımın ardından verilen danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi verdi. Pozitif Yaşam Derneği’nde verilen danışmanlıkların mahremiyet ilkesiyle sürdürüldüğüne dikkat çekti.Sunumunun devamında; HIV’in tedavi edilebilir olduğunu, yeni çıkan ilaçlarla yaşam kalitesi ve sağ kalım ömrünün uzun olduğu bir yaşam sürmenin mümkün olduğunun altını çizdi.

Ancak HIV ile yaşamın önündeki en önemli engellerin; dışlanma, ayrımcılığa ve hak ihlallerine maruz kalmak olduğuna değindi. Toplumda yanlış bilinenlerin etkisiyle kendilerini toplumdan izole etme yolunu tercih edebilen HIV pozitif kişiler olabildiğini ve HIV ile yaşayanları bu kısırdöngüden kurtarmanın HIV/AIDS’e ilişkin doğruları bilmekten geçtiğini vurguladı.

Panel öğrencilerden gelen soruların cevaplandırılmasıyla son buldu!