Skip to content Skip to footer

Prezista (Darunavir), Türkiye’de piyasaya verildi ve geri ödeme kapsamına alındı. 

Ürün hakkında bilgi veren Prof. Dr. Volkan Korten; Prezista’nın proteaz inhibitörleri grubuna dâhil (Kaletra ve Crixivan ile aynı grupta) bir ilaç olduğunu ve iki türlü kullanımı olduğunu belirtti.

Mevcut olan bu kullanımlar;

1. İlk kez ilaç kullanacak olan veya daha önce tedavi başarısızlığına uğramamış olup halen kullandığı rejim ile hastalığı tam kontrol altında olan ve herhangi bir nedenle ilaç değişimi yapılacak olan kişilerde 400 mg’lık tabletlerden 2 adet (toplam 800 mg) + tek bir 100 mg Norvir kapsül ile güçlendirilmiş şekilde günde tek doz alınması önerilir (Toplam 3 hap). Diğer grup ilaçla birlikte alınmalıdır (Örneğin Truvada 1 tb, Prezista 2 tb, Norvir 1 kapsül gibi). Tok karna alınınca daha yüksek kan düzeyleri elde edilir. Daha önce günde tek doz veya iki dozda Kaletra almakta olup, hastalığın başlangıç tedavisinde sorun yaşamamış olan kişilerde bu şekilde tek doz alınması önerilir.

2. Daha önce tedavi kullanmış ve virüsün baskılanmasında sorun yaşanmış (direnç problemi olan veya olması muhtemel) ikincil tedavi alan kişilerde ise daha yüksek dozda ve günde iki kez alınması gereklidir. Bu durumda sabah Prezista 600 mg + 100 mg Norvir kapsül, akşam yine aynı şekilde Prezista 600 mg + 100 mg Norvir kapsül şeklinde iki dozda (Toplam 4 hap alınmalıdır). Doktorun önerdiği diğer kombinasyon ilaçlarla birlikte.

Kaletra ve Prezista birlikte kullanılmaz. Ülkemizde halen Norvir tablet bulunmadığından, var olan kapsüller direkt ışığa maruz bırakılmamalıdır. Norvir kapsül buzdolabının kapağında kendi şişesi içinde saklanmalıdır, oda ısısında bırakılırsa 1 aydan fazla dayanmaz. Ancak çok sıcak ortamda ve direkt ışıkta bırakılmadıkça birkaç gün cepte veya oda ısısında kalmasında veya seyahate giderken kişinin yanında taşımasında sakınca yoktur.

Yan etkiler diğer proteaz inhibitörlerine benzer, ancak bulantı – kusma – ishal gibi yan etkileri ve kan yağlarını (kolesterol – trigliserit) yükseltici etkisi Kaletra’dan daha düşüktür.