Skip to content Skip to footer

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk, akran ve sosyal hizmet danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizle bu ay içinde 127 Akran Danışmanlığı, 21 Beslenme Danışmanlığı,  35 Psikolojik Danışmanlık, 4 Psikiyatrist danışmanlık ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 56 HIV ile yaşayan kişiye 193 danışmanlık hizmeti verdik. 46 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  6 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 5 kişiye antiretroviral ilaç desteği verdik. 2 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. 4 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi. Doğum sırasında ve sonrasında kullanılması gereken ilaçlarla ilgili 2 ailemize destek sağlandı.

Bu ayın en önemli olayı geçen ay olduğu gibi ilaçlara uygulanmaya başlanan ek iskonto sebebiyle eczanelerden daha önce ücretsiz olarak alınabilen anti HIV ilaçları için eczanelerin hastalardan para talep etmeleri ve bu konuda destek talebinde bulunan 2 danışanlarımızın herhangi bir bedel ödemeden ilaçlarına ulaşmalarını sağlamamızdır. Umuyoruz ki bu sorun en kısa sürede çözülerek HIV ile yaşayanların ücretsiz olarak ilaca erişimleri yeniden sağlanabilir. Düzen Laboratuarı ile birlikte aralık ayında yürütülmeye başlanan ücretsiz HIV testi kampanyasından 176 kişi yararlandı ve bunların 13’ünün testleri pozitif geldi. Test sonuçları pozitif çıkan 6 kişi destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladı.

Ocak ayı içerisinde 25 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 17 arkadaşımız ile birlikte toplam 42 kişi derneğimizi ziyaret ederek destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Ekibi