Skip to content Skip to footer

Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi Tarafından başlatılan

“Bizsiz Anayasa Olmaz”  kampanyasına dahil olduk…

 

Bildiğiniz gibi TBMM’de yeni bir anayasanın çalışmaları yürütülüyor. Bu defa sivil, katılımcı, demokratik bir anayasamız olabilir. Bunun için toplumsal bir sözleşme niteliği taşıyan anayasa kadar anayasanın yapılma süreci de büyük önem kazanıyor. Sivil bir anayasa toplumun her kesiminin katılımı ve katkısıyla yapılabileceğini düşünüyoruz. Ancak bugüne kadar kamuoyunda bu süreç yeteri kadar konuşulmadı. Anayasa tartışmaları Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun açıklamalarında dile getirdiği gibi geri planda kaldı ve Sivil Toplum Örgütlerinin (STÖ) katılımı arzu edilen düzeyde olmadı.

Anayasa tartışmasını gündeme taşımak, sivil toplum örgütlerinin ve yurttaşların sürece aktif olarak dâhil olmasını sağlamak amacıyla Bizsiz Anayasa Olmaz adıyla bir kampanya düzenliyoruz. Sizleri de bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz. Kampanyamız ile ilgili daha detaylı bilgiye bu bağlantıdan (http://www.bizsizanayasaolmaz.org/) ulaşabilirsiniz.

Biz Kimiz?

2011 yılının başından beri sayıları artarak yaklaşık 150’yi bulan STÖ, Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi’nin kolaylaştırıcılığıyla 7 bölgede düzenlenen toplantılarda sivil anayasayı tartıştı. Fikirlerde farklı, katılımda ortak bir düşüncenin gelişmesi için hareket eden STÖ’ler Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz Platformu’nu oluşturarak, geçtiğimiz yıl 2-3-4 Temmuz 2011 tarihlerinde ortak bir metine imza attı. Son olarak 17 Aralık 2011’de düzenlenen toplantıda, platform yeni anayasanın toplum tarafından tartışılması, daha fazla STÖ’nün sürece katkı yapması, yurttaşlar arasında yapılan çalışmalarla ilgili bir farkındalık oluşturması amacıyla bir kampanya düzenleme kararı aldı. Bu noktadan hareketle Bizsiz Anayasa Olmaz Platformu’nun önerisiyle STGM tarafından Bizsiz Anayasa Olmaz kampanyası hazırlandı. Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz Platformu ile ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantıdan (http://www.bizsizanayasaolmaz.org/hakkinda/#.T1dQtYfYJ-R) ulaşabilirsiniz.

Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Bir sivil toplum örgütü gönüllüsü, çalışanı veya yöneticisi iseniz, kampanyamıza vereceğiniz en büyük destek kurumunuzun düşüncelerini TBMM’de oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na iletmeniz olacaktır. Bu konuyla ilgili aklınızdaki soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile nasıl iletişime geçeceğiniz ile ilgili bilgilere bu bağlantıdan (http://www.bizsizanayasaolmaz.org/yeni-anayasa-yapimina-internet-uzerinden-nasil-katilirim/#.T1dQyIfYJ-R) ulaşabilirsiniz.

Bir STÖ olarak, Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz Platformu’na katılmayı düşünürseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Ayrıca Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na aktardığınız görüşleri bizimle paylaşırsanız, Komisyon tarafından hazırlanacak olan taslak anayasada görüşlerinizin ne ölçüde yer bulduğunu takip edebiliriz. STGM tarafından, STÖ’lerin aktardıkları görüşler ile ortaya çıkacak olan taslak anayasa karşılaştırılarak rapor haline getirelecek ve STÖ’lerle paylaşılacaktır.

Kampanyamızı destekleyerek sivil anayasa konusunu gündeme taşımak ve tartışmalara katkıda bulunmak için;

1. Web sitemizi, Facebook ve Twitter sayfalarımızı takip edebilirsiniz. Bizimle doğrudan iletişime geçmek isterseniz iletişim bilgilerimize bu bağlantıdan
(http://www.bizsizanayasaolmaz.org/iletisim/#.T1dQ3IfYJ-R) ulaşabilirsiniz.

2. Web Sitenizde banner ve logolarımızı yayınlayarak daha fazla insanın sivil anayasa yapım süreci hakkında bilgilenmesini ve düşünceleriyle bu sürece destek vermesini sağlayabilirsiniz. Banner ve logolarımızı bu bağlantıdan (http://www.bizsizanayasaolmaz.org/iletisim/#.T1dQ74fYJ-R) ulaşabilirsiniz.

3.Bireysel ve kurumsal olarak yer aldığınız Facebok ve Twitter gibi sosyal mecralarda kampanyamızın tanıtım filmini, sitemizde yer alan haber ve makaleleri paylaşabilirsiniz.

4.Web sitemizde yayınlanan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan paylaşılan düşünce ve görüşler hakkında yorumlarınızı yazarak, sivil anayasa tartışmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

Elbette yeni bir anayasa toplumuzdaki bütün sorunları bir çırpıda çözebilecek sihirli bir değnek değil, farkındayız. Ancak sorunlarımızın mevcut anayasamızla çözülemeyeceği de hepimizin uzlaştığı bir konu. Yeni bir anayasa, toplumumuzda mutlu insanların çoğaldığı, kronik toplumsal sorunlarımızın çözüm yoluna girdiği, çatışmanın değil, diyaloğun ön plana çıktığı bir sürecin başlangıç noktası olabilir.

Lütfen desteklerinizi esirgemeyin. Daha iyi bir toplum için demokratik, katılımcı ve sivil anayasa tartışmalarına katkıda bulunun.

Bizsiz Anayasa Olmaz

İlginiz için teşekkürler,

Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi

www.bizsizanayasaolmaz.org

www.facebook.com/bizsizanayasaolmaz @bizsizolmaz

Kaynak: http://www.stgm.org.tr/tr/icerik/detay/bizsiz-sivil-demokratik-anayasa-olmaz