Skip to content Skip to footer

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk, akran ve sosyal hizmet danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizle bu ay içinde 95 Akran Danışmanlığı, 12 Beslenme Danışmanlığı,  33 Psikolojik Danışmanlık, 2 Psikiyatrist danışmanlık ve 5 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 95 HIV ile yaşayan kişiye 188 danışmanlık hizmeti verdik.

36 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  3 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 7 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken, kişi ve kuruluşlardan olmak üzere 4 kutu antiretroviral ilaç derneğimize bağışlandı. 8 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. Sosyal güvencesi olmayan 6 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 7 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi.

Bu ayın en önemli olayı ilaçlara uygulanmaya başlanan ek iskonto sebebiyle eczanelerden daha önce ücretsiz olarak alınabilen anti HIV ilaçları için eczanelerin hastalardan para talep etmeleri ve bu konuda destek talebinde bulunan 8 danışanlarımızın herhangi bir bedel ödemeden ilaçlarına ulaşmalarını sağlamamızdır. Umuyoruz ki bu sorun en kısa sürede çözülerek HIV ile yaşayanların ücretsiz olarak ilaca erişimleri yeniden sağlanabilir. Bu ay ayrıca geçtiğimiz aylarda doğumları gerçekleşen bebeklerimize mama desteğimizi devam ettirdik.

Kasım ayı içerisinde 15 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 15 arkadaşımız ile birlikte toplam 30 kişi derneğimizi ziyaret ederek destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Ekibi