Skip to content Skip to footer

1 Aralık Dünya AIDS gününde
HIV ve AIDS’in önemini daha gür bir SESle vurgulamak için
BİRlikte olalım…
Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV’in yayılımını ve HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıkları engellemek amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.
2008, 2009 ve 2010 yıllarında “1 Aralık Dünya AIDS Günü”nde onlarca kurum – kuruluş, HIV pozitif kişiler ve yakınları, gönüllüler, aktivistler, insan hakları örgütleri, kadın örgütleri, gençlik örgütleri, doktorlar, avukatlar, sanatçılar, özel sektör temsilcileri ve gönüllüler ile hep birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 58 kentte etkinlikler düzenledik.
Bu etkinlikler ile;
  • Toplum genelini HIV/AIDS konusunda doğru bilgilenmesini sağlamak,
  • Farkındalıklarını artırmak,
  • Durumlarını bilmeyen HIV pozitifleri teste ve tedaviye yönlendirmek,
  • Toplumun her kesimi ve medyanın bilinçlenmesini sağlamak
  • HIV/AIDS ile yaşayanların yaşadıkları ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kalkması için savunuluculuk çalışmalarına temel oluşturmayı amaçlıyoruz.

Bu nedenlerle; Kendimizi HIV’den, bununla yaşayan insanları da önyargılardan hep birlikte korumak için 1 Aralık Dünya AIDS gününde sizleri, bizimle BİRlikte olmaya davet ediyoruz…

Geçen yıllarda neler yaptık?
2008 yılında “Hangimiz HIV Pozitif? Ne Fark Eder?” sloganıyla ilk kez sokağa çıktık. 2009 tarihinde ise artan gönüllü sayımızla “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!” demek için ritim eşliğinde, renkli görüntülerle yürüdük. 2010’da “Pozitif Bak! HIV Hepimizi İlgilendirir” sloganıyla rengârenk bir etkinlik düzenledi.
2008
1 Aralık Dünya AIDS Gününde İlk Defa Sokağa Çıktık…

 

2009
Önyargı balonları uçtu, gerçeklerle yürüdük!
Etkinlik görselleri için          :http://vimeo.com/8419673
Basın bülteni için                :https://www.pozitifyasam.org/index.php?contentId=530
2010
“POZİTİF BAK! HIV Hepimizi İlgilendirir”
 Etkinliklerin videosuna ulaşmak için:

 

Etkinliklere katılmak ve destek vermek için:
Etkinliklere ister bireysel ister kurumsal olarak katılabilir, 1 Aralık döneminde yapılacak etkinliklerine destek verebilirsiniz.
İstanbul Etkinlikleri için İletişim:
Pozitif Yaşam Derneği                                  : Nejat Ünlü / (212) 288 38 83  / [email protected]
İstanbul dışındaki illerde düzenlenen etkinlikleri Toplum Gönüllüleri Vakfı, Habitat için Gençlik ve TurkMSIC organize etmektedir. Bulunduğunuz ildeki etkinliklere katılmak ve destek vermek istiyorsanız:
Yerel Etkinlikler için İletişim:
Toplum Gönüllüleri Vakfı                             : Başak Tuğsavul / 0554 338 82 33 / [email protected]
Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği      : Dilara Gök / 537 515 94 26 / [email protected]
TurkMSIC                                                   : Vusal Azeroglu Yusifov / 0506 784 20 00 / [email protected]
Destekçilerin Hak ve Kazanımları
Proje destekçilerinden finansal destek değil, kurumsal katılımları beklenmektedir.
  • Gerçekleşecek olan 1 Aralık Dünya AIDS Günü için basına yollanacak davet, duyuru ve basın bildirilerinde, ayrıca Pozitif Yaşam Derneği internet sitesinde destek olan tüm kurum ve kuruluşların isimleri geçirilecektir.
  • Proje süresince, destekçiler kendi yayınlarında, reklâmlarında, halkla ilişkilerinde, yıllık faaliyet raporlarında ve internet sayfasında proje destekçiliğinden söz edilebilecek, proje çalışmalarını duyurulabileceklerdir.
1 Aralık Dünya AIDS Günü…
HIV; dünyada ilk kez 1 Aralık 1981 yılında tanımlandı. 7 yıl sonra yapılan uluslararası bir konferansta ilk teşhis günü olan 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak ilan edildi. Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV ve AIDS’e yönelik korunma ve farkındalığı arttırmak amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.
 Kırmızı kurdele; “AIDS’i biliyorum, AIDS’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten ölenlere saygı duyuyorum” anlamı ile 1 Aralık Dünya AIDS Gününün simgesi oldu.