Skip to content Skip to footer

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk ve akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte. Eylül ayı içerisinde yoğun bir süreç geçirdik. Eylül ayında 120 Akran Danışmanlığı, 8 Beslenme Danışmanlığı, 26 Psikolojik Danışmanlık, 3 psikyatrist danışmanlık ve 7 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 109 HIV ile yaşayan kişiye 234 danışmanlık hizmeti sağlamıştır.

52 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  5 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 4 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken 2 kişi derneğimize ilaç bağışında bulundu. 4 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. Sosyal güvencesi olmayan 3 danışanımız yeşil kart ve genel sağlık sigortası konularında bilgilendirilerek danışanlarımızın sosyal güvenceye erişimlerine yardımcı olundu. 15 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi. 1 danışanımızın Valilik&Kaymakamlık sosyal yardımlarından yararlanması sağlandı. Doğum yapmış 5 ailemize 3 er aylık bebek maması desteği sağladık.
Bu ayın en önemli olayları; Türkiye’deki ilaçlara dirençli olan bir danışanımızın yurt dışından gelmesi gereken ilaçlarıyla ilgili hastane, eczane, İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü ve ilaç firması arasındaki iletişimde aktif rol oynayarak ilaca erişimini sağladık. AIDS evresinde tanı alan bir danışanımızın hastane, sosyal güvenceye erişim ve aile desteği alması konularına katkı sağladık.Tedavileri reddeden ve  AIDS evresinde derneğe ulaşan danışanımızın acilen yeşil kart alıp bir hastaneye müracaatı konusunda kendisini ikna ederek tedavisine başlamasını sağladık. Bu ay bir bebeğimiz dünyaya geldi. Doğumda ve sonrasında bebeğin kullanması gereken ARV şurup ve diğer ilaçlar derneğimiz tarafından sağlandı. Doğum sonrasında yapılan ilk tetkiklerde HIV negatif olan bebeğimiz umuyoruz ki bu yaşamına daha önce doğan 28 bebeğimiz gibi HIV negatif olarak devam edecek.

Eylül ayı içerisinde 22 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 15 arkadaşımız ile birlikte toplam 41 kişi derneğimizi ziyaret ederek, destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar. 16 danışanımızın katılımıyla HIV’in tıbbi, hukuki, psikolojik ve sosyal boyutunu konuştuğumuz 1 eğitim gerçekleştirdik.

Yasin Erkaymaz –Tekin Tutar