Skip to content Skip to footer

AIDS2018 dün devasa bir açılış seromonisine sahne oldu. Hollanda hükümeti, kraliyet ailesi ve birçok uluslararası elçinin de katıldığı seromoni HIV/AIDS ile olan mücadele anlamında oldukça cesaret vericiydi. Aynı şekilde bugün saat 7 ile itibariyle başlayan oturumlarla bilim insanları ve çok çeşitli sosyal topluluklar buluşmaya devam ediyor. Sabah gerçekleşen ‘Adölesan ve Genç Erişkinler İçin Temas Öncesi Profilaksi(PrEP)’ oturumunda Dünya Sağlık Örgütü’nün kullanım önerileri bilimsel veriler eşliğinde paylaşıldı. Konu hakkında bazı önemli noktalar:

-Temas öncesi profilaksinin HIV eliminasyonunda özellikle risk altındaki gruplarda yaygınlaştırılması hayati önem taşıyor.

– PrEP servisi cinsel sağlık ve üreme sağlığı(CÜS) hizmetlerinin kapsayıcılığı açısından önem taşıyor ve bu hizmetleri sağlayan merkezlerde PrEP sağlanması da önemli. Tüm dünyada adölesan (15-24 yaş) bireylerin ölümünde HIV/AIDS ikinci sırada ve HIV ile yaşayan bireylerin %30’unu oluşturuyorlar. Bu anlamda genç dostu CÜS hizmetlerinde PrEP’in öncelenmesi gerekiyor.

-PrEP’in hem politik anlamda ülke politikalarına girmesi hem de kişisel anlamda kişilerin bilgiye erimeşmesi sağlanmalı.

-Dünyanın farklı bölgelerinden gelen kişiler panelde yer alarak neden PrEP kullandıkları ve bu konuda yaşadıkları zorlukları anlattılar.

-Bu anlamda konu hakkındaki bilgisizlik yahut yanlış bilgilenmenin önüne geçilmesi gerekiyor. PrEP kullanımında ilk ayda %10 altında görülebilecek bazı sindirim sistemi yan etkileri hariç herhangi bir zararlı etkisi bulunmuyor. Ayrıca mevcut çekincelere rağmen hamilelik ve emzirme sırasında da kullanılmasında sakınca bulunmuyor.