Skip to content Skip to footer

Move The World (Dünyayı Harekete Geçir) konvoyu, HIV/AIDS ile mücadeleye dikkat çekmek için çıktıkları dünya turunda 45’inci durak olarak İstanbul’a da uğradı.

Ünlü Alman aktivist Joachim Franz’ın liderliğindeki ekip, 5 Temmuz’da, Pozitif Yaşam Derneği ve sağlık sektöründe hizmet veren Abbot temsilcilerinin de bulunduğu bir yuvarlak masa toplantısına katıldı.
Volkswagen Ticari Araç’ın yeni pickup modeli Amarok ile Kanada’dan yola çıkan 5 araç ve 12 kişiden oluşan ekip, 100 günde 5 kıtada 50 ülkeyi dolaşacak. 80’nci günlerini İstanbul’da geçiren ve dinlenme fırsatı yakalayan ekip, Amarok’ların 50 bin kilometre bakımının ardından Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize üzerinden Türkiye’yi boydan boya geçerek Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a giriş yaptı. 

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS’le Mücadele Ortak Programı UNAIDS, Almanya AIDS’le mücadele derneği AIDS-Siftung’in yardımları ve Volkswagen Ticari Araç’ın desteğiyle HIV/AIDS’e dikkat çekmek için dünyayı dolaşan  Move The World konvoyunun bu kez durağı Türkiye oldu.  Her yıl 1.8 milyon kişinin HIV/AIDS nedeniyle hayatını kaybettiğini, dünya genelinde de 33 milyon HIV pozitifli olduğunu vurgulayan Move The World, dünya genelinde HIV/AIDS’e yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

80’inci günlerinde İstanbul’dalar
Move the World kapsamında, Volkswagen Ticari Araç tarafından bu yolculuk için özel tasarlanmış olan  5 adet Amarok’la 19 Nisan’da Kanada’nın Vancouver kentinden yola çıkan ünlü Alman aktivist Joachim Franz’ın liderliğindeki 12 kişilik ekip, 100 günde 5 kıtada 50 ülkeyi ziyaret ederek, sivil toplum kuruluşları, medya ve iş dünyasının liderleri ile yuvarlak masa toplantıları gerçekleştiriyor. Türkiye bu rotanın Asya kıtasına çıkış noktasında bulunuyordu.  Move The World konvoyu, Doğuş Otomotiv – Volkswagen Ticari Araç’ın misafiri olarak 5-7 Temmuz arasında Türkiye’yi de ziyaret etti.  

HIV/AIDS ile mücadele ve ön yargılar konuşuldu
Move The World ekibi, 5 Temmuz’da Esenler’de bulunan Volkswagen Ticari Araç Yetkili Satıcısı Avek’te yuvarlak masa toplantısına katıldı. Pozitif Yaşam Derneği ve sağlık hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren Abbot’ın da katılımıyla gerçekleşen yuvarlak masa toplantısında Türkiye’de ve dünyada HIV/AIDS ile mücadele konusunda atılması gereken adımlar, HIV pozitiflere karşı önyargılar konuşuldu. Pozitif Yaşam Derneği’de Türkiye’de resmi rakamlara göre 4 bin 500 HIV pozitif kişi olduğunu ancak gerçek rakamın daha büyük olduğunu belirtti. Toplantıda bir de sunum yapan Joachim Franz, ziyaret ettikleri ülkelerde yaşadıklarını da katılımcılar ile paylaştı.

Sorunsuz geçen 50 bin km.

Move The World konvoyunun ziyaret ettiği 45’inci ülke olan Türkiye, ekip için kısa bir dinlenme fırsatı da yarattı. Yolculuk boyunca Amarok’un asfalt ve arazi koşullarında kusursuzluk iddialarını doğrular şekilde hiçbir arıza veya kaza yaşamayan ekip, yol arkadaşlarının 50 bin kilometre bakımını da Volkswagen Ticari Araç Yetkili Servisi Doğuş Oto Maslak’ta yaptırdı. Programlarında olan bu zorunlu mola boyunca Move The World ekibi, İstanbul’un turistik yerlerini gezdi. 7 Temmuz günü İstanbul’dan yola çıkan konvoy, Türkiye’yi baştanbaşa dolaşarak ve Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize’yi geçerek 8 Temmuz’da Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçti.

Dünya haritasında W çizecekler

Bir macera ruhu ile start alan bu yolculuk sırasında ekip, bir programlara yetişmek için çabalarken, bir yandan da ziyaret ettikleri ülkelerin değişik iklim koşulları, zorlayıcı arazileri ve yolları ile mücadele ediyor. Tüm bu zorlu engelleri ise çift süper şarjlı 163 beygir gücünde TDI motorlu, özel navigasyon sistemleri ile donatılmış, dört çeker, alt şase korumalı Volkswagen Amarok’lar ile aşıyor. Yolculuk için yemek, su, giyecek, yedek parça gibi tüm gerekli malzemeler de yine Amarok’ların geniş hacimli kargo alanında taşınıyor. Ekip üyeleri, Amarok’un üzeri kapalı yük alanını da yolculuk boyunca yemek, yatak ve dinlenme salonu olarak kullanıyor. Bu yararlı ve dünyada ses getirecek yolculuğun bir ilginç yönü ise, Avustralya’da son kilometre de yapıldığında ortaya çıkacak. Move The World ekibi, 3 Ağustos 2011’de yolculuklarını tamamladığında, rotaları birleştirildiğinde, arkalarında dünya haritasında dev bir “W” harfi bırakmış olacak.