Skip to content Skip to footer

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin daha önce vermiş olduğunuz AIDS konulu seminer duyurusunu gördüğümde bulaşıcı hastalıklarla ilgili ders sunumu hazırlamak üzereydim ve şöyle düşündüğümü itiraf etmeliyim “konunun uzmanı gelecek ve güncel bilgileri aktaracak, güzel bir fırsat”. Konferans salonuna girdiğimde konunun uzmanının anlatacağını düşünerek koltuğuma oturdum, arkama yaslandım ve dinlemeye başladım.  Sonra şöyle bir şey duydum “Ben 2005 yılında HIV pozitif tanısı aldım” ne! doğru mu duyuyorum, yok canım, aaa dur bi dakka bi daha dinleyeyim.

Yoo doğru duymuşum. Karşımdaki kanlı (HIV pozitif), canlı (Beklendiği gibi cansız değil üstelik) ve büyük bir cesaretle yüz yüze bu durumunu herkese açıklıyor (herkesten saklanması gereken bir durumu).Bir yandan kendi önyargılarımla yüzleşirken bir yandan da acaba bize bu kadar açık davranan birine köşe bucak sakladığımız önyargılarımızı nasıl hissettirmeyiz derdine düşmüştüm. Sunum süresince konuyu bir uzman gibi hatta ondan daha uzman bir dille, bir o kadar akıcı içerikle ve hepsinin üzerinde canlı bir örnek üzerinden anlatımın vuruculuğu ile sarsılmıştım. Üstelik seminer sonunda yanımdakinin omzuna dokunup “bak bu AIDS’li” diyemeyecek kadar durumun ciddiyetinin farkına varmıştım (zaten demezdim ancak “ kim HIV pozitifli nerden bilebiliriz”i çok iyi hissettiren bir anlatımdı)

Sonra ne mi oldu!. Böylesine bir sunumu çok daha fazla kişi dinlemeli diye düşünüp Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu’ndaki mesai arkadaşlarımla paylaştım. Kaçıran öğrencilerimiz için üzüldüm. Ancak haber suya atılan taş dalgası gibi yayıldı ve çağıralım bütün öğrencilerimize bu sunuyu dinletelim kararına gelindi. Tüm öğretim üyelerinin de desteği ile okulumuzdaki 400 kişilik öğrenci grubumuzu toplamayı başarmıştık. Konuyu kimin sunacağını saklamaya özen gösterdik. Çünkü onların da, sunan kişinin “ Ben 2005 yılında HIV pozitif tanısı aldım” cümlesini duyduktan sonra,  ne! doğru mu duyuyorum, yok canım, aaa dur bi dakka bi daha dinleyeyim. Yoo doğru duymuşum karşımdaki kanlı, canlı ve büyük bir cesaretle yüz yüze bu durumunu herkese açıklıyor, önyargılarıyla yüzleşmesini ve hayat boyu unutamayacakları bir dersi almalarını istemiştim.
Sanırım bu ders tamamıyla amacına ulaştı. Emin olun suya atılan taşın dalgaları hala yayılıyor. Öğrencilerim gelip böyle bir sunumla onları buluşturduğumuz için teşekkür ediyorlar. Bu teşekkür tamamen Pozitif Yaşam Derneği’ne aittir. Bizler sadece bilgi kaynağı ile alıcı arasında köprü olduk.
HIV/AIDS konusunu, 20 Aralık 2011 tarihinde 400 kişilik Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu öğrencilerine sunan ve yukarıda açıkladığım etkiyi yaratan HIV ile yaşayan konuşmacımıza ve Pozitif Yaşam Derneğinin tüm çalışanlarına teşekkür ederim.
Yard. Doç. Dr. Seher YURT

Maltepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi